Profilaktyka diagnostyka leczenie

Stomatologia to dziedzina która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem zębów i przyzębia. Ale obecnie zabiegi stomatologiczne wykraczają już poza ścisłe działanie lecznicze. Zdrowy i piękny uśmiech od zawsze był największą ozdobą człowieka, dlatego też jako przedłużenie stomatologii zachowawczej, endodoncji, czy ortodoncji leczenie uzupełnia się o zabiegi z obszaru stomatologii estetycznej.  Wśród głównych obejmują m.in. wybielanie zębów, korekcję kształtu i wielkości zębów, a także uzupełnianie ubytków przy pomocy licówek lub koron. Celem stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów i uzębienia, a tym samym poprawa samopoczucia pacjenta i jego pewności siebie. Piękne zęby to przede wszystkim zdrowa kość i dziąsła, dlatego tak istotna jest kompleksowa opieka stomatologiczna uwzględniająca w standardzie również dbanie o estetykę i urodę. Przyjrzyjmy się bliżej kilku najpopularniejszym zabiegom z zakresu stomatologii estetycznej, do których należą: piaskowanie, licowanie, wybielanie i skaling.

Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów to jeden z popularnych i wskazanych w profilaktyce zabiegów stomatologicznych. Jest nieinwazyjny i nie wymaga szczególnego przygotowania. Piaskowanie ma na celu usunięcie płytki nazębnej, osadów i przebarwień z powierzchni zębów. Zabieg polega na użyciu specjalnej piaskarki, która nakłada na zęby specjalny proszek z drobinkami ściernymi (tzw. piasek dentystyczny) i strumień wody pod ciśnieniem. Dzięki temu proszek ściera osady i przebarwienia, a zęby stają się białe i odświeżone. Zabieg jest szybki i skuteczny, a jego efekt jest widoczny od razu po jego zakończeniu. Piaskowanie jest bezbolesne i nie wymaga znieczulenia, jednakże niektórzy pacjenci mogą odczuwać lekki dyskomfort związany z podrażnieniem śluzówki dziąseł. Chociaż uważa się, że zabieg jest przeznaczony dla osób z przebarwieniami i osadami na zębach, to nie można jednak lekceważyć zalegania płytki nazębnej na zębach u wszystkich pacjentów. Płytka nazębna to brązowawy osad, który oblepia zęby. Bakterie i drobnoustroje stanowią podstawę składową płytki nazębnej, zatem jej zaleganie powoduje pojawienie się i rozwój próchnicy oraz możliwość wystąpienia chorób przyzębia. Piaskowanie zatem to zabieg, który powinien wykonywać każdy pacjent dbający o zdrowie jamy ustnej. Piaskowanie może być również stosowane jako element przygotowawczy do innych zabiegów stomatologicznych, takich jak wybielanie zębów.

Skaling

Skaling to profesjonalny i bezpieczny zabieg oczyszczania powierzchni zębów z osadów nazębnych, kamienia nazębnego i bakterii.  Zabieg ten jest bezbolesny i nieinwazyjny. Procedurę „rozbijania” kamienia nazębnego przeprowadza stomatolog za pomocą specjalnego narzędzia - skalera ultradźwiękowego lub manualnego. Skaling jest ważnym elementem profilaktyki stomatologicznej, ponieważ pomaga w utrzymaniu zdrowych zębów i dziąseł. W większości przypadków stomatolog zaproponuje połączenie skalingu z piaskowaniem. Takie połączenie zapewni optymalne oczyszczenie powierzchni zębowej. Na koniec zabiegu zazwyczaj stosuje się dentystyczną pastę polerującą, dzięki której stomatolog nadaje zębom gładką i lśniącą strukturę. Regularne wykonywanie skalingu zapobiega powstawaniu próchnicy i chorób dziąseł, takich jak próchnica, czy paradontoza. Po skalingu zaleca się zastosowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej w celu wyeliminowania bakterii pozostałych z kamienia. Ponadto wymaga się, aby pacjent przez około doby stosował tzw. biała dietę, czyli nie zjadał produktów mogących zabarwić zęby ( między innymi: kawy, herbaty, czerwonego wina, coca-coli, wiśnii, buraków, jagód, marchwi itp.). Skaling jest często wykonywany jako element rutynowej wizyty kontrolnej u stomatologa, aczkolwiek istnieją przeciwskazania do wykonywania takiego zabiegu u osób z rozrusznikiem serca, osób cierpiących na osteoporozę, u pacjentów z zaburzeniami immunologicznymi oraz kobiet w pierwszym trymestrze ciąży, o ile lekarz nie zaleci inaczej.

Licowanie

Licowanie zębów jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na pokryciu powierzchni zębów od strony wargowej specjalnym materiałem, takim jak porcelana lub kompozyt. Materiał zwany licówką przytwierdza się stomatologicznym klejem. Celem licowania jest poprawa estetyki uzębienia, ukrycie niedoskonałości i ochrona powierzchni zębów przed próchnicą i uszkodzeniami. Procedura zakładania licówek wykonywana jest przez stomatologa w gabinecie i może przebiegać przez kilka kolejnych wizyt. W trakcie licowania, stomatolog usuwa warstwę szkliwa z powierzchni zęba, a następnie nanosi materiał licujący, który jest utwardzany za pomocą lampy UV. Po zakończeniu zabiegu, powierzchnia zęba jest gładka i jednolita, a pacjent otrzymuje nowy, biały i lśniący uśmiech. Licowanie jest trwałym rozwiązaniem i może utrzymać się nawet przez kilka lat, w zależności od higieny jamy ustnej i nawyków pacjenta. Po założeniu licówek pacjent powinien powstrzymać się przed spożywaniem twardych i barwiących pokarmów. Warto pamiętać, że licowanie jest inwestycją w zdrowie i estetykę zębów, a regularne wizyty u stomatologa pozwolą utrzymać jego trwałość. Do przeciwskazań licowania zalicza się aktywną infekcję w jamie ustnej, zgrzytanie zębów, cienkie i słabe szkliwo oraz choroby przyzębia i dziąseł. Nakładania licówek przeprowadza się także u pacjentów posiadających mocne przebarwienia na zębach.

Wybielanie

Pacjenci z silnymi przebarwieniami na zębach mogą skorzystać z profesjonalnego zabiegu wybielania w gabinecie stomatologicznym. Wybielanie to zabieg polegający na usuwaniu przebarwień i innych niedoskonałości z powierzchni zębów, aby uzyskać bielszy i bardziej lśniący uśmiech. Zabieg ten jest wykonywany przez stomatologa i trwa zwykle około 1-2 godzin. W trakcie zabiegu nakłada się na zęby specjalny żel wybielający i używa lampy UV lub lasera, aby przyspieszyć proces wybielania. Pacjent może odczuwać delikatne pieczenie, ale ogólnie zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Po zabiegu, pacjent powinien unikać pokarmów i napojów, które mogą powodować przebarwienia, takich jak kawa, herbata, ciemne owoce i warzywa. Efekty wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym są trwałe, ale ulegają stopniowemu zmatowieniu w ciągu kilku lat. Aby utrzymać efekt wybielania, pacjent powinien przestrzegać zaleceń stomatologa dotyczących higieny jamy ustnej i wizyt kontrolnych. W niektórych przypadkach jednak zabieg wybielania zębów jest niewskazany. Wśród przeciwskazań wymienia się: próchnicę, paradontozę, choroby dziąseł i przyzębia, nadwrażliwość zębów, odsłonięte szyjki zębowe, ciąża, alergia na składniki preparatu wybielającego, infekcje w jamie ustnej, noszenie aparatu ortodontycznego, osłabienie i niska odporność.

W gabinecie stomatologicznym naszym Centrum Medycznym Multimedic wykonujemy pełny pakiet zabiegów z dziedziny stomatologii zachowawczej, jak również zabiegi z zakresu endodoncji, chirurgii i protetyki. Ponadto nasi pacjenci mogą skorzystać z zabiegów  stomatologii estetycznej, w tym z piaskowania, skalingu, licowania i wybielania zębów. Zapraszamy do rejestracji telefonicznej pod nr telefonu: 81 307 04 48 lub rejestracji online

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook