Profilaktyka diagnostyka leczenie

dr n. med Andrzej Wilkołaski
specjalista chorób wewnętrznych, kardiolog

Terminy przyjęć:

  • wtorek: 13.00 - 16.00
  • piątek: 17.00 - 18.00

Rejestracja telefoniczna: 81 307 04 48

Diagnostyka kardiologiczna:

Poza podstawowymi badaniami przedmiotowymi polegającymi na zmierzeniu ciśnienia tętniczego krwi i osłuchaniu serca, przy pojawiających się dolegliwościach sercowo-naczyniowych lekarz zwykle zaleca przeprowadzenie dokładniejszych badań kardiologicznych.

Zalicza się do nich EKG, echokardiografię, próbę wysiłkową oraz badanie holterowskie – ciśnieniowe lub badanie pod kątem zaburzeń rytmu pracy serca. Przy pogłębionej diagnostyce wykonuje się zwykle kilka z wymienionych badań.

Badanie ekg

EKG to najtańsze i najprostsze w realizacji badanie diagnostyczne w kardiologii, stosowane jako rodzaj badania przesiewowego w celu określenia m.in. tego, czy pacjent nie przeszedł zawału serca. Elektrokardiografia daje możliwość oceny rytmu i częstotliwości pracy serca, sprawdzenia, czy pojawiają się częste zaburzenia rytmu, czy występują cechy pogrubienia mięśnia sercowego, powiększenia przedsionków, bloków przewodzenia lub niedokrwienia. Badanie EKG pozwala stwierdzić, czy badana osoba przeszła zawał lub jest w jego trakcie.

Co ważne, echokardiografia jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym. Do klatki piersiowej przypina się elektrody, które przez kilka, zwykle 5-10 minut, monitorują pracę serca.

Badania holterowskie – ciśnieniowe i rytmu serca

W związku z tym, że wcześniej wymienione badania trwają zaledwie kilkanaście minut, ich wartość diagnostyczna w zakresie sprawdzenia występujących zaburzeń ciśnienia tętniczego krwi i rytmu pracy serca jest mocno ograniczona. W rozpoznaniu ewentualnych nieprawidłowości pomagają badania trwające dobę lub dłużej, czyli badania holterowskie. Są to badanie holterowskie ciśnieniowe i EKG.

Holter ciśnieniowy

Badanie ABPM służy automatycznemu, całodobowemu monitorowaniu ciśnienia tętniczego krwi. Do badania wykorzystuje się specjalny mankiet i urządzenie rejestrujące. Mankiet zakładany jest na ramię, a sprzężony z nim rejestrator ma klips umożliwiający przytwierdzenie do paska. Urządzenie mierzy ciśnienie zwykle co 15-20 minut w ciągu dnia i co 30-40 minut w nocy. Analizuje się wynik każdego pomiaru, średnie dzienne i nocne oraz wartości dobowe, w tym tzw. dobowy rytm ciśnienia. To jedno z rozszerzonych badań zlecanych w celu potwierdzenia nadciśnienia tętniczego krwi oraz kontroli skuteczności leczenia. Holter ciśnieniowy używany jest również w celu wychwycenia nagłych skoków ciśnienia i diagnozowania powodujących tego typu zaburzenia chorób.

Takie badanie jest znacznie bardziej wiarygodne niż jednorazowe pomiary metodą klasyczną. Pozwala monitorować pacjenta w ramach jego codziennych aktywności, również podczas snu. Co ważne, pacjent nie musi w żaden specjalny sposób przygotowywać się do tego typu badania. Wystarczy ubrać strój umożliwiający założenie mankietu. Poza tym powinien zachowywać się w możliwie naturalny sposób – to ważne dla wiarygodności badania.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook