Profilaktyka diagnostyka leczenie

Ból kręgosłupa to uciążliwa dolegliwość, która dotyka niemalże 80% osób w określonej grupie wiekowej. Do niedawna powszechnie uważało się, że występuje on raczej u osób dorosłych, narażonych na przeciążenie lub uraz. Obecnie jednak ból kręgosłupa pojawia się u pacjentów nawet w bardzo młodym wieku, gdyż bardzo często jest wynikiem niesprzyjającego trybu życia i utrzymywania nieprawidłowej postawy. Warto jednak podkreślić, że dolegliwości bólowe kręgosłupa mogą mieć bardzo zróżnicowane przyczyny. Jak postępować w przypadku pojawienia się  bólu kręgosłupa? Kiedy udać się do neurologa? Jak przebiegają badania pacjenta z bólem pleców?

Ból kręgosłupa – uciążliwa dolegliwość

Bywa, że ból pleców pojawia się nagle i niespodziewanie. Zwykle spowodowane jest to nadmiernym wysiłkiem lub przeciążeniem.  Kiedy bardzo utrudnia funkcjonowanie, poruszanie się, schylanie, zwykle udajemy się do lekarza rodzinnego, który kieruje nas do neurologa, bądź ortopedy. Neurolog zajmuje się niespecyficznymi bólami, czyli takimi. Które charakteryzuje zwyrodnienie kręgosłupa oraz inne przyczyny. Do poradni neurologicznej zatem trafiają pacjenci z dyskopatią lędźwiową i bólem pochodzącym z elementów kostnych, stawowych i więzadłowych kręgosłupa, z mięśni, nerwów, a nawet związanym z czynnikami psychogennymi. Ortopeda zwykle zajmuje się pacjentami, u których ból pleców związany jest z chorobą lub urazem. Współczesna medycyna wskazuje na fakt, iż wystąpienie jedynie zwyrodnienia kręgosłupa nie wyjaśnia przyczyny bólu, gdyż związane jest niejako z wiekiem, czyli normalnym starzeniem się organizmu. Dlatego też w przypadku osób po 50 roku życia zwyrodnienie kręgosłupa charakterystyczne zjawisko. Jeśli jednak ból kręgosłupa jest nasilony należy przeprowadzić dokładną diagnostykę, aby zweryfikować stan pacjenta.

Ból kręgosłupa związany z różnymi, niespecyficznymi przyczynami może być umiejscowiony w różnych partiach ciała. Bardzo często pacjent dostrzega również dolegliwości współistniejące. Niekiedy pojawia się drętwienie lub niedowład kończyn, ból głowy, ból brzucha, zaparcia lub biegunki, omdlenia, gorączka. Ból staje się promieniujący i uciążliwy. W przypadku pojawienia się takich objawów należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego lub bezpośrednio do neurologa.

Ból kręgosłupa – diagnostyka i leczenie

Podczas wizyty w poradni neurologicznej lekarz specjalista oceni stan pacjenta i prawdopodobnie zleci pogłębioną diagnostykę. Podstawową czynnością jest wywiad z pacjentem oraz badanie fizykalne określające reakcję organizmu na bodźce. W celu pogłębienia diagnostyki neurolog może zlecić wykonanie zdjęć RTG, rezonansu magnetycznego, bądź też tomografii komputerowej. Na podstawie szczegółowych wyników badań lekarz może dokonać precyzyjnej diagnozy i podjąć leczenie. Ból kręgosłupa związany z ośrodkowym lub obwodowym układem nerwowym zazwyczaj wynika z ucisku wywołanego przez przesunięty lub uszkodzony krążek międzykręgowy. Ostry ból w okolicach barków, promieniujący na rękę, ból głowy, sztywność pleców to objawy tak zwanej rwy barkowej. Rwa kulszowa natomiast wynika z ucisku krążka w kręgosłupie lędźwiowym, powodować może ból w biodrach i kończynie dolnej. Obecnie standardem jest leczenie objawowe, czyli przeciwbólowe, jak również  sugeruje się utrzymanie aktywnego trybu życia. W przypadkach ostrych zaleca się pacjentowi krótkotrwałe leżenie. Przy zdiagnozowaniu przewlekłych bóli kręgosłupa o podłożu neurologicznym wprowadza się leczenie poprzez zabiegi rehabilitacyjne, ćwiczenia fizykalne, w niektórych przypadkach leki antydepresyjne. Niekiedy niezbędna jest dalsza konsultacja u neurochirurga.

Ból kręgosłupa to poważna dolegliwość. Bez względu na to, czy wynikają z pozornie niegroźnego nadwyrężenia, urazu kręgów, czy choroby nowotworowej, nie powinno się ich lekceważyć. Szybka diagnostyka i podjęte leczenie może złagodzić uciążliwe objawy i znacznie poprawić stan zdrowia jakość życia pacjenta. Jeśli odczuwasz ból kręgosłupa zgłoś się do Centrum Medycznym Multimedic – oferujemy opiekę lekarza rodzinnego oraz możliwość specjalistycznej konsultacji w poradni neurologicznej.

Rejestracja telefoniczna: 81 307 04 48

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook