Profilaktyka diagnostyka leczenie

Pediatria to niezwykle ważna dziedzina medycyny zajmująca się profilaktyką oraz leczeniem dzieci i młodzieży do 18 r.ż.. Ze względu na szczególną specyfikę tej specjalizacji pediatra musi posiadać wszechstronną wiedzę na temat stanu zdrowia, diagnostyki oraz metod leczenia małych pacjentów.  Oprócz standardowej opieki zdrowotnej od lekarza pediatrii oczekuje się również wyjątkowych predyspozycji ułatwiających kontakt z dziećmi. Pediatrzy przyjmują w przychodniach POZ, klinikach specjalistycznych oraz na szpitalnych oddziałach pediatrycznych. Czym dokładnie zajmuje się pediatra? Jak przebiega wizyta u pediatry? Kiedy należy korzystać z opieki pediatrycznej?

Kto to jest pediatra i czym się zajmuje?

Pediatra zajmuje się sprawowaniem opieki medycznej nad dziećmi od 2 miesiąca życia do osiągnięcia pełnoletności. Jest to okres największego intensywnego rozwoju człowieka, ciągłych zmian natury fizjologicznej i psychicznej. Pediatra zatem musi posiadać bardzo wszechstronną wiedzę. Jego specjalizacja wymaga bowiem zdobycia bardzo szerokiego rozeznania w niemal wszystkich dziedzinach medycyny. Pediatria czerpie  między innymi z kardiologii, alergologii, neurologii, dermatologii, endokrynologii, psychiatrii i wielu pozostałych nauk medycznych. Wszechstronna wiedza z tak różnorodnego obszaru jest niezbędna, aby trafnie i dość szybko przeprowadzić diagnostykę i ustalić proces leczenia dla małego pacjenta. Dzieci bowiem są niezwykle wrażliwym podmiotem badań, wymagają nie tylko właściwego podejścia, ale przede wszystkim odpowiednich metod diagnostycznych. Z tego względu specjalizacja pediatryczna uznawana jest za jedną z trudniejszych, pochłania wiele czasu i zaangażowania. Dodatkowo niezbędny czynnik determinujący efektywność pracy lekarza pediatry stanowią jego cechy interpersonalne i umiejętność postępowania z małym pacjentem. Opieka pediatryczna nie obejmuje jedynie diagnostyki konkretnych chorób i samego procesu leczenia. Pediatra również zajmuje się monitorowaniem rozwoju małego człowieka, kontrolą szczepień i profilaktyką.

Jak przebiega wizyta kontrolna u pediatry?

Do lekarza pediatry rodzic lub opiekun zobowiązany jest zabrać dziecko na podstawowe badania kontrolne oraz w przypadku pojawienia się niepokojących objawów. Profilaktyka i ochrona zdrowia dzieci jest stałym obszarem zainteresowania pediatry. Od momentu 2 miesiąca życia pediatra powinien objąć kontrolą zdrowia każdego małego pacjenta. Wykonywane są badania okresowe oraz odpowiedni wywiad lekarski w celu ustalenia stanu zdrowia i jego analizy w oparciu o ustalone kryteria. Na podstawie regularnych  bilansów pediatra jest w stanie zweryfikować wady rozwojowe, które mogą pojawiać się u dzieci. Dzięki systematycznej kontroli udaje się zapobiec wielu patologiom lub je wyleczyć na wczesnym etapie. Ponadto lekarz pediatra odpowiedzialny jest za badania małego pacjenta przed zastosowaniem wszystkich szczepień ochronnych. Podstawowy program szczepień obejmuje wszystkie dzieci i jest dostosowany do określonej grupy wiekowej. Pediatra weryfikuje stan zdrowia dziecka i dopuszcza go do szczepienia. Wizyta kontrolna oraz bilans w gabinecie pediatrycznym wiążą się z badaniem małego pacjenta, jak również oceną jego rozwoju zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Mały pacjent jest ważony i mierzony.  Rodzice lub opiekunowie mogą jednocześnie skorzystać z porad udzielonych przez pediatrę. Tego typu wizyty u pediatry są zazwyczaj cennym źródłem informacji o zdrowiu małego pacjenta i stanowią podstawę profilaktyki.

Kiedy bezwzględnie należy udać się z dzieckiem do pediatry

Nagła wizyta w gabinecie pediatrycznym zazwyczaj wynika z powodu pojawienia się niepokojących objawów. Istnieje szereg patologii określanych jako choroby wieku dziecięcego. Ich pojawienie się bowiem jest najczęściej związane z okresem dzieciństwa. Wśród nich występują między innymi ospa wietrzna, szkarlatyna, czy różyczka. Niemniej jednak w okresie intensywnego rozwoju człowieka i kształtowania się odporności pojawia się szereg innych chorób, zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym. Do pediatry należy koniecznie zgłosić się, jeśli u dziecka pojawią się następujące objawy:

  • ból głowy;
  • wysoka temperatura;
  • kaszel;
  • omdlenia, apatia;
  • brak apetytu;
  • urazy;
  • ból brzucha;
  • biegunki lub zaparcia;
  • niepokojący odczyn na skórze lub wysypka;
  • zezowanie, oczopląs;
  • brak reakcji na bodźce;

W rzeczywistości do lekarza pediatry należy udać się z dzieckiem w każdym przypadku, w którym pojawią się dolegliwości lub objawy, które odbiegają od normy w ocenie opiekuna i wzbudzają jego niepokój. Bardzo często dzięki codziennej obserwacji zachowania swojego dziecka rodzic jest wstanie zauważyć symptomy rozwijającej się choroby. Ale dopiero dokładna diagnostyka i badanie lekarskie przeprowadzone przez pediatrę może stanowić podstawę do ustalenia procesu leczenia. Nie należy zatem zaniedbywać zarówno badań profilaktycznych u dziecka, regularnych bilansów i kalendarza szczepień, jak i bagatelizować niepokojących objawów. W przychodni Multimedic Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1 oraz w przychodni Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43 czekają doświadczeni pediatrzy, którzy z wprawą i wielkim wyczuciem zajmą się każdym małym pacjentem.

Telefon do rejestracji: 81 307 04 48

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook