Profilaktyka diagnostyka leczenie

Serce jest wyjątkowym mięśniem wchodzącym w skład układu krwionośnego odpowiadającego za krążenie w naszym organizmie. Powszechnie uznaje się, że to jest jeden z najważniejszych organów wewnętrznych człowieka. Prawidłowa praca serca warunkuje należyte dotlenienie i odżywienie całego organizmu. Mięsień sercowy wraz z siecią naczyń krwionośnych odpowiada za transport tlenu, substancji odżywczych i hormonów do wszystkich komórek, w tym także do mózgu. Niestety statystyki zachorowalności w Polsce wskazują, że wszelkie choroby układu krążenia zajmują nieustannie pierwsze miejsce na podium. Badania wskazują, że zapadalność na choroby serca i pozostałych elementów układu krwionośnego związane ze współczesnym trybem życia w znaczny sposób przewyższa liczbę chorób wynikających z wad wrodzonych i obciążeń genetycznych. Dlatego tak niezmiernie ważne jest przestrzeganie prawidłowych nawyków, dzięki którym zadbamy o serce. Jak zatem dbać o higieniczny tryb życia? Jaka profilaktyka najskuteczniej przeciwdziała chorobom serca i układu krążenia?

Przyczyny chorób układu krążenia

Choroby układu krążenia wskazują na najwyższy wskaźnik śmiertelności. Okazuje się, jednak, że patologie powstałe w wyniku obciążeń genetycznych, wad wrodzonych lub chorób współistniejących są nieliczne w porównaniem z liczbą dysfunkcji wynikających z  nieprawidłowego trybu życia. Jeśli w rodzinie istnieją ciężkie przypadki choroby serca, zazwyczaj już w okresie płodowym kolejnego pokolenia personel medyczny jest w stanie dokonać weryfikacji patologii. Medycyna nie jest bezradna w takich przypadkach. O ile nie jest możliwa interwencja chirurgiczna, to z pewnością wiadomo, jaką konkretną profilaktykę lub leczenie można podjąć. W przypadku chorób układu krążenia wynikłych ze złych nawyków diagnostyka zazwyczaj jest późna, a stan pacjenta może okazać się na tyle groźny, że zostaje mało czasu na jakiekolwiek działania. Patologie układu krążenia przeważnie wynikają z niedostatecznego ukrwienia narządów. Niewydolność mięśnia sercowego, zwężenie naczyń krwionośnych, uszkodzenie tkanek i narządów oraz nadciśnienie tętnicze to główne przyczyny dysfunkcji układu sercowo-naczyniowego. Mogą one pojawić się na skutek niewłaściwego trybu życia i zaniedbania podstawowych zasad dbania o zdrowie. Profilaktyka zatem w przypadku chorób układu krążenia ma kluczowe znaczenie. Tymbardziej, że te patologie we wczesnym stadium bardzo często nie dają o sobie znać. Pierwsze symptomy pacjent często kojarzy raczej ze zmęczeniem lub wynikiem stresu. Najczęstszą przyczyną chorób układu krążenia, jaką podają kardiolodzy jest siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej oraz korzystanie z tzw. używek, czyli palenie papierosów, spożywanie alkoholu.

Jak dbać o serce i cały układ krążenia? Dobra dieta!

Ciekawe badania wykazują, że sprawny mięsień sercowy może pracować minimum 120 lat. Z pewnością niewłaściwe warunki mają wpływ na zmniejszenie jego wydolności. Warto lepiej przyjrzeć się swoim nawykom, być może to najwyższy czas na podjęcie zdecydowanych działań profilaktycznych. Do podstawowych wyznaczników higienicznego trybu życia zalicza się oczywiście właściwą dietę oraz systematyczną aktywność fizyczną. Ograniczenie tłuszczów nasyconych, czyli odzwierzęcych i zastąpienie ich roślinnymi tłuszczami bogatymi w Omega 3 z pewnością przeciwdziała magazynowaniu się w naczyniach tzw. złego cholesterolu. Warto jednocześnie zwiększyć w diecie ilość zielonych warzyw, a zdecydowanie zmniejszyć sól oraz cukier. Otyłość i cukrzyca, wynikające między innymi z niewłaściwego sposobu odżywiania są bardzo często chorobami współistniejącymi przy niewydolności układu krążenia.  

Ruch to zdrowie!

Brak aktywności fizycznej jest kolejnym powodem problemów z sercem. Coraz trudniej we współczesnym świecie znaleźć chwilę na spacer na świeżym powietrzu. Ruch zastąpiły seriale lub siedzenie przed komputerem. Nic dziwnego, ze tak łatwo jest wyprowadzić dowód na to, że współczesny tryb życia sprzyja chorobom serca. A wystarczy wybrać regularny, systematyczny trening. Może to być żwawy spacer, bieg lub taniec. Cokolwiek, co można robić z przyjemnością, aby utrzymać systematyczność. W trakcie aktywności zwiększa się wydolność serca, przyspiesza krążenie, tkanki są bardziej odżywione i natlenione. Intensyfikują się procesy regeneracyjne w komórkach. Aktywność fizyczna jest ważna dla całego organizmu, dla zdrowia i  dla urody. Pozwala też wyzwalając endorfiny, na skuteczną walkę ze stresem. A jak wiadomo, stres jest powodem nadciśnienia i przeciążenia mięśnia sercowego. Warto zatem zadbać o dobre samopoczucie i uśmiech na co dzień.

Regularne kontrole u lekarza.

Nie należy zaniedbywać systematycznych badań lekarskich. Pełna diagnostyka powinna dotyczyć całego naszego ciała. Nie od dziś wiadomo, że choroby zębów i przyzębia mają wpływ na stan całego organizmu, w tym również na układ krwionośny. W wyniku stanu zapalnego w jamie ustnej bakterie transferują się również do naczyń krwionośnych. Istnieją już badania medyczne potwierdzające ścisły związek między próchnicą, a niewydolnością serca. Regularne przeglądy u stomatologa i podjęcie ewentualnego leczenia pozwoli także zadbać o serce. Profilaktyczne badania u lekarza rodzinnego pozwolą również na zweryfikowanie stanu zdrowia. Dokładna diagnostyka we współczesnej medycynie pozwala na wykrywanie chorób w najwcześniejszym stadium.  Czasem niewielkie odchylenia w obrazie krwi sugerują podjęcie bardziej zaawansowanych zmian lub konieczność konsultacji ze specjalistą.

W przychodni Multimedic pacjenci mogą zarówno skorzystać z poradni lekarza rodzinnego, jak i z konsultacji wielu specjalistów, w tym z porad kardiologa. W poradni kardiologicznej można skorzystać z pakietu badań diagnostycznych oceniających pracę serca, w tym z badania EKG, echo serca oraz z próby wysiłkowej. Do kardiologa można zapisać się korzystając z rejestracji telefonicznej lub formularza on line.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook