Profilaktyka diagnostyka leczenie

Piękny uśmiech to efekt nie tylko estetycznego wyglądu uzębienia, ale przede wszystkim zdrowych dziąseł, zębów i przyzębia. Profilaktyka jest tak naprawdę podstawowym działaniem, które pozytywnie wpływa na zdrowie naszej jamy ustnej. Składają się na nią te działania, które zależą od naszych chęci i nad którymi mamy całkowitą kontrolę. Kluczową rolę zatem w profilaktyce odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty u stomatologa.

Higiena jamy ustnej

Podstawą prawidłowego dbania o zęby jest właściwa higiena jamy ustnej. Okazuje się jednak, że nie zawsze wiemy, jak powinna ona przebiegać. Aby odpowiednio czyścić zęby należy przede wszystkim starannie poznać technikę czyszczenia zębów i niezbędne narzędzia do tego potrzebne. Przede wszystkim mamy dążyć do tego, aby skutecznie usunąć tzw. płytkę nazębną. To jest taka lepka, bezbarwna  warstwa bakterii i węglowodanów, która gromadzi się na zębach. Jej obecność bezpośrednio skutkuje pojawieniem się chorób zębów i przyzębia, w tym oczywiście próchnicy. Pamiętajmy, że próchnica to choroba zakaźna, która powoduje demineralizację zębów, ich niszczenie i w konsekwencji prowadzi do bardzo groźnych powikłań ogólnoustrojowych, w tym zawału serca, czy nowotworów. Spróbujmy zatem usystematyzować sobie wiedzę na temat prawidłowo przeprowadzonej higieny jamy ustnej.

Szczotkowanie zębów

O tym, jak ważne jest systematyczne szczotkowanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Powinno się tą czynność wykonywać minimum dwa razy dziennie, rano i wieczorem. W miarę możliwości jednak należy myć zęby po każdym posiłku, uwzględniając również czyszczenie podniebienia i języka. To zagwarantuje nam ograniczenie ilości bakterii w całej jamie ustnej.

Szczoteczka do zębów powinna być wykonana z miękkiego włókna. Szczotkowanie twardymi szczoteczkami powoduje mikrouszkodzenia zęba, przez które głębiej wnikają bakterie. Ponadto dochodzi do mechanicznego urazu dziąseł, co grozi powstaniem stanów zapalnych. Szczoteczkę należy wymieniać co 3-4 miesiące, a w ciągu tygodnia warto ją przepłukać płynem antybakteryjnym lub przelać wrzątkiem. Zęby czyścimy dokładnie, minimum przez dwie minuty, wykonując ruchy wymiatające. Ze względu na to, że możemy nie mieć odpowiedniej precyzji, by prawidłowo wyczyścić zęby szczoteczką manualną, warto rozważyć zakup szczoteczki sonicznej lub elektrycznej, które bardzo dobrze wyręczą nas w dokładnym czyszczeniu. Dodatkowo większość modeli posiada timer, który odlicza nam konieczny czas, a niektóre z nich mają możliwość połączenia się z naszą aplikacją na telefonie, wyświetlają postępy w czyszczeniu naszej jamy ustnej i pozwalają wybrać odpowiedni tryb czyszczenia.

Na rynku można zaopatrzyć się w wiele rodzajów past. Ale warto wybrać taką, która jest najbardziej dopasowana do naszych potrzeb. Może to być pasta do zębów wrażliwych, antypróchnicza, wybielająca lub wspomagająca przy chorobach dziąseł. Warto pamiętać, ze potrzebujemy naprawdę bardzo niewielką ilość pasy, należy wycisnąć na szczoteczkę z tubki ok 4-5 mm.

Rano należy również wykonać płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Nie płuczemy jamy ustnej tuż po szczotkowaniu, gdyż niszczymy wówczas dobroczynne działanie pasty. Zróbmy to przynajmniej w półgodzinnym odstępie. Na rynku jest dostępnych wiele płynów, ale starajmy się wybierać te bez alkoholu w składzie, by dodatkowo nie wysuszać śluzówki.

Nić dentystyczna powinna stosowana do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych za każdym razem. Żadna szczoteczka nie dotrze do tych miejsc, dlatego trzymając w dłoni ok 20-30 cm kawałek nici dentystycznej możemy kolejno wyczyścić wszystkie szczeliny między zębami. Należy czynność tę wykonywać delikatnie i z wyczuciem, by nie uszkodzić dziąsła, a skutecznie wymieść płytkę nazębną.

Warto również rozważyć zakup irygatora, który skutecznie wypłukuje nagromadzone resztki w jamie ustnej. Jest to bardzo przydatne urządzenie, szczególnie dla osób z protezami, gdyż skutecznie wspomaga prawidłową higienę jamy ustnej.

Wizyty u stomatologa

Dbanie o czyste zęby i język to tak naprawdę połowa sukcesu. Drugą stanowi regularna, systematyczna kontrola u lekarza stomatologa. Wizyta w gabinecie stomatologicznym tak naprawdę jest podstawą profilaktyki. Kontrole powinny odbywać się raz na sześć miesięcy. Wówczas będziemy mieć pewność, że żaden ubytek nie rozwinie się i próchnica nie zniszczy całkowicie zęba. Ponadto w gabinecie stomatologicznym powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku skaling i piaskowanie. Podczas tych zabiegów stomatolog usunie z naszych zębów kamień, osady z kawy, herbaty, czy wina.

Dzieci w gabinecie stomatologicznym

Bardzo ważne dla późniejszej systematyczności i profilaktyki jest przyzwyczajanie dzieci do wizyt u stomatologa. U dzieci próchnica rozwija się bardzo szybko, nie tylko dlatego, że sama higiena jamy ustnej jest po prostu trudniejsza u maluchów, ale również dlatego, że żeby mleczne, czy pierwsze stałe, są słabo zmineralizowane. Bardzo ważne jest zatem przyzwyczajanie dzieci od pierwszych dni do czyszczenia jamy ustnej, dziąseł, a później zębów. Warto też regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, by zrobić przegląd oraz lakowanie. Podczas lakowania lekarz stomatolog uszczelnia bruzdy w zębach, by uniemożliwić wnikanie bakterii.

Należy również podkreślić, że stomatolog nie tylko wykonuje profesjonalne zabiegi  stomatologiczne, które ratują nasze uzębienie, ale również nauczy nas, jak dbać o zęby. Stomatolog może pokazać nam dokładnie, jak trzymać szczoteczkę podczas mycia, powie, jakiej pasty powinniśmy używać i jakie zabiegi higienizacyjne możemy stosować. Warto zatem regularnie odbywać wizyty w gabinecie stomatologicznym. W naszej przychodni Multimedic  przyjmują stomatolodzy, którzy specjalizują się w profilaktyce i stomatologii zachowawczej zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zachęcamy do zapisania się na wizytę.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook