Profilaktyka diagnostyka leczenie

Bardzo często pacjenci odczuwając pewien dyskomfort i uciążliwe dolegliwości nie potrafią odgadnąć ich przyczyny. Szczególnie jest to istotne, jeśli stan pacjenta jest na tyle niepokojący, że należy skorzystać z porady specjalisty. W przypadku, kiedy posiadamy skierowanie od naszego lekarza rodzinnego, zazwyczaj w pewnym zakresie orientujemy się, że mamy do czynienia ze schorzeniem natury endokrynologicznej. Co innego, jeśli jeszcze nie korzystaliśmy z żadnych konsultacji, a ewidentnie potrzebna jest nam diagnoza specjalisty.

Jakie dolegliwości i objawy sugerują nam, ze konieczna jest jak najszybsza konsultacja w poradni endokrynologicznej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw określić dziedzinę, którą zajmuje się endokrynolog. W skrócie endokrynologia bada pracę i zaburzenia gruczołów dokrewnych, czyli układ hormonalny. Hormony ludzkie to substancje, które regulują ważne procesy metaboliczne, ciśnienie krwi, poziom cukru, cholesterolu, procesy płciowe, wzrost, oddychanie, percepcję sensoryczną i wiele innych. Samych hormonów jest ponad 50, a wszelkie wahania ich poziomu wywołują najróżniejsze niepokojące objawy. Dlatego endokrynolog zajmuje się bardzo rozległą dziedziną, a zakres występowania poszczególnych dolegliwości jest naprawdę szeroki. Spróbujmy zatem określić, jakie dolegliwości i symptomy wskazują na konieczność skorzystania z konsultacji endokrynologicznej.

Aby w pełni zdać sobie sprawę z rozległości funkcjonowania hormonów, poznajmy nieco wszystkie narządy, które mają związek z funkcjonowaniem hormonów. W obszarze badań endokrynologicznych znajdują się: nadnercza, podwzgórze, jajniki i jądra, trzustka, tarczyca, gruczoły przytarczyczne, szyszynka, grasica oraz przysadka mózgowa.

Istnieją trzy podstawowe grupy zaburzeń, które charakteryzują choroby endokrynologiczne. Pierwsza z nich związana jest z niedoborem substancji hormonalnych, druga dotyczy sytuacji w której następuje nadmiar hormonów. Trzecia grupa odwołuje się to zaburzeń wynikających z powstania komórek nowotworowych, mających wpływ na funkcjonowanie gruczołów. Przyczyny powodujące zaburzenia hormonalne mają bardzo różne podstawy, dlatego też zakres i charakter dolegliwości może być dość charakterystyczny i podobny do innych chorób.

Jakie zatem objawy mogą sugerować schorzenia natury endokrynologicznej?

 • chroniczne, ciągłe zmęczenie;
 • niewyjaśniony nagły spadek lub przyrost wagi;
 • uczucie zimna;
 • zaburzenia cyklu menstruacyjnego;
 • wypadanie włosów;
 • pojawienie się dodatkowego owłosienia;
 • sucha skóra;
 • bezsenność;
 • ból kości i stawów;

Objawy powyższe są niespecyficzne, to znaczy, że mogą wynikać z zaburzeń hormonalnych, ale do postawienia pełnej i wiarygodnej diagnozy należy dodatkowo wykonać szereg badań. Dlatego też odczuwając podobne dolegliwości, nie warto zwlekać, tylko należy udać się do poradni endokrynologicznej. Aby dokładnie opisać stan pacjenta, lekarz endokrynolog zleci wykonanie dodatkowych badań. Zazwyczaj jest to morfologia, oznaczenie poziomu danych hormonów oraz usg. Niektóre badania, takie jak np. oznaczenie hormonów płciowych u kobiety należy wykonać w określonym dniu cyklu.

Diagnostyka jest niezwykle ważna, gdyż pozwala na szybkie i w przeważającej większości przypadku skuteczne leczenie. Na podstawie zleconych badań endokrynolog jest w stanie wykryć bardzo poważne schorzenia, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Najcześciej w poradni endokrynologicznej diagnozuje się:

 • cukrzycę:
 • zaburzenia tarczycy : jej niedoczynność, nadczynność, chorobę Hashimoto;
 • hirsutyzm;
 • niepłodność;  
 • zaburzenia menopauzy
 • choroba Gravesa i Basedova;
 • zespół Cushinga;
 • choroby nadnerczy.

Większość chorób natury hormonalnej ma przewlekły charakter, wymaga stałej i ciągłej opieki lekarskiej oraz przyjmowania leków. W przypadku zatem pojawienia się niepokojących objawów należy jak najszybciej udać się do poradni endokrynologicznej. Dostosowanie się do zaleceń lekarskich z pewnością pomoże ustabilizować gospodarkę hormonalną i porwócic do normalnego trybu życia.

  

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook Przychodnia Felin Mapka