Holter to niewielki aparat zaprojektowany z myślą o badaniu różnorodnych parametrów życiowych człowieka, w tym rytmu serca. Pomiar realizowany jest przez całą dobę. Dzięki temu lekarz może wychwycić ewentualne zaburzenia, których nie można dostrzec podczas tradycyjnego, kilkunastominutowego badania EKG. Co warte podkreślenia, tego typu badanie jest w pełni bezpieczne, bezbolesne dla pacjenta i nie wymaga od niego specjalnych przygotowań.
Kluczem do powodzenia badania jest właściwe umocowanie elektrod mierzących rytm pracy serca. Miejsca, do których przyklejamy elektrody, należy dokładnie odtłuścić, a w przypadku panów z obficie owłosionym torsem, również ogolić. Pacjent podczas badania powinien zachowywać się w możliwie naturalny sposób. Może wykonywać wszystkie codzienne czynności. Nie powinien przesadnie się oszczędzać, ale i nadmiernie przeciążać. Dzięki temu wynik badania będzie bardziej miarodajny. Co ważne, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości, pacjent powinien odnotować ich rodzaj i dokładny czas wystąpienia. Podczas badania holterem nie można się kąpać – urządzenie nie jest wodoodporne i łatwo je uszkodzić. Poza tym nie można korzystać z urządzeń, które mogą zakłócać pomiar. Przykładem takiego sprzętu są poduszki i koce elektryczne. Niektóre holtery wyposażone są w guzik, który należy nacisnąć w przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości sercowych – to pomoże w późniejszej analizie wyniku badania. Poza tym nie należy naciskać żadnych innych guzików.
Podczas badania, które trwa całą dobę, może dojść do samoistnego poluzowania elektrod lub ich przypadkowego wypięcia z urządzenia. Jeśli dojdzie do poluzowania elektrody, należy przymocować ją w tym samym miejscu. Może w tym pomóc kawałek zwykłego plastra opatrunkowego. Jeśli elektroda się wypnie z urządzenia, należy ją ponownie do niego podłączyć i kontynuować badanie.
Po zakończeniu badania lekarz interpretuje wyniki pomiaru, nakładając na kardiogram notatki przygotowane przez pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by pacjent prowadził dziennik obserwacji i w przypadku pojawienia się dolegliwości sercowych, precyzyjne opisał czas ich wystąpienia. Badanie holterem pozwala na zdiagnozowanie wielu dolegliwości, dzięki czemu można wdrożyć odpowiednie leczenie. To doskonała alternatywa dla tradycyjnego EKG, zwłaszcza jeśli dolegliwości pacjenta są mniej typowe lub trudne do opisania.
W Centrum Medycznym Multimedic wykonasz badanie Holter - szczegóły na stronie - poradnia kardiologiczna