Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

Niezdiagnozowane, a przez to nieleczone lub niewłaściwie leczone choroby serca to poważne zagrożenie nie tylko dla naszego zdrowia, ale i życia. Kompleksowe badanie pozwoli wykryć ewentualne nieprawidłowości, dzięki czemu można wdrożyć odpowiednie leczenie. Właściwa diagnostyka i prawidłowe leczenie to najprostszy sposób na zapobieganie chorobom serca i ich niezwykle groźnym konsekwencjom, takim jak zawał mięśnia sercowego.

Kto powinien wykonać kompleksowe badanie serca?

Pierwszą grupą osób, które powinny poddać się szczegółowej diagnostyce kardiologicznej, są osoby doświadczające uczucia bólu w okolicach klatki piersiowej, kołatania serca lub innych niepokojących objawów związanych z nieprawidłową pracą serca. Drugą kategorią są osoby po różnego rodzaju incydentach kardiologicznych. Kolejna kategoria to osoby z grupy podwyższonego ryzyka, czyli nałogowi palacze papierosów, osoby ze znaczną nadwagą, chorzy na cukrzyce i osoby o wysokim poziomie cholesterolu we krwi. Czwartą grupą osób, które powinny poddawać się regularnym badaniom kardiologicznym, są osoby wykonujące stresującą pracę, mocno obciążone pracą lub innymi stresującymi obowiązkami. Piątą kategorią osób, które w sposób szczególny powinny monitorować stan zdrowia swojego serca, są sportowcy. Z uwagi na duże obciążenia fizyczne, nawet niewielkie schorzenia serca mogą być dla tej grupy osób niezwykle niebezpieczne.

Kompleksowa diagnostyka serca obejmuje szereg badań, które pozwolą zbadać nie tylko stan mięśnia sercowego, ale także stan naczyń krwionośnych odpowiadających za jego prawidłowe natlenienie. W celach diagnostycznych zwykle wykonuje się takie badania jak:

  • fizyczne badanie lekarskie polegające na osłuchaniu serce i przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego, który ma pomóc w ustalenia istniejących czynników ryzyka. Do czynników ryzyka zalicza się m.in. uwarunkowania genetyczne (choroby w rodzinie), styl życia, współistniejące choroby, przyjmowane leki, przebyte operacje i zabiegi;
  • badanie EKG, czyli nieinwazyjne badanie pracy serca, które pozwala ocenić rytm pracy serca i na tej podstawie wykryć szereg nieprawidłowości, choć oczywiście nie wszystkie. Dlatego badanie EKG, w przypadku podejrzenia poważnej choroby serca, zwykle uzupełniane jest również o echo serca lub test wysiłkowy;
  • echo serca to nieinwazyjne badanie serca z zakresu diagnostyki obrazowej. Jest to badanie typu ultrasonograficznego, które pozwala zobrazować budowę serca i skontrolować rytm jego pracy, oceniając je pod kątem istnienia ewentualnych nieprawidłowości. Badanie jest bezpieczne, ale nie daje stuprocentowej pewności wykluczenia wszystkich chorób serca;
  • test wysiłkowy to badanie uzupełniające, które pozwala ocenić zmiany ukrwienia i czynności serca pod obciążeniem, gdy serce zmuszone jest do intensywnej pracy. Zwykle stan serca monitorowany jest podczas jazdy na rowerze stacjonarnym lub podczas szybkiego marszu na bieżni. Test wykrywa zmiany, których można nie dostrzec w innych badaniach diagnostycznych.

Podstawowe badania kardiologiczne to badania nieinwazyjne i zupełnie bezbolesne, dlatego nie powinniśmy mieć obaw przed ich wykonaniem. Wczesne wykrycie ewentualnej choroby serca pozwala na wdrożenie skutecznego leczenia, co pozwoli przez dłuższy czas cieszyć się dobrym zdrowiem, a w wielu przypadkach może po prostu ocalić nam życie.

Na kompleksową diagnostykę chorób serca zapraszamy do poradni kardiologicznej w Centrum Medycznym Multimedic.

 

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908