Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

Ze względu na przyczynę, przebieg i rokowania wyróżnić możemy co najmniej kilka różnych chorób płuc. Najgroźniejsze z nich to nowotwory płuc, gruźlica, pylica i astma. Ze względu na trudność w leczeniu tego typu schorzeń, niezwykle ważna jest profilaktyka, czyli minimalizowanie ryzyka zachorowania poprzez eliminację substancji drażniących, które wciągamy do płuc wraz ze wdychanym powietrzem. Chodzi przede wszystkim o ograniczenie kontaktu z dymem papierosowym i pyłem węglowym.

Czym jest choroba płuc?

To schorzenie odnoszące się do tkanki płuc, a zatem jednego z najważniejszych organów ludzkiego organizmu, które może być wywołane przez bakterie, wirusy lub grzyby, może mieć podłoże genetyczne (na przykład mukowiscydoza) lub inne, czego przykładem są różne rodzaje nowotworów płuc – śmiertelnie groźna choroba dotykająca setki tysięcy osób na całym świecie.

Najważniejsze choroby płuc to:

  • schorzenia o ostrym przebiegu tj. zapalenie płuc spowodowane przez bakterie, wirusy, grzyby lub pierwotniaki, a także gruźlica;
  • schorzenia przewlekłe, do których zaliczamy m.in. rozedmę płuc, pylicę, sarkoidozę, alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych czy obturacyjną chorobę płuc (POChP) – większość z wymienionych schorzeń to choroby śródmiąższowe;
  • nowotwory płuc.

Cechą charakterystyczną chorób przewlekłych płuc jest postępujące upośledzenie pracy tego organu, co najczęściej objawia się nasilającymi się dusznościami i coraz większym niedotlenieniem tkanek. W przypadku chorób przewlekłych płuc spotykamy się z dwoma mechanizmami zaburzeń. Pierwszym z nich ma charakter obturacyjny, co znaczy, że w wyniku stanu zapalnego doszło do zwężenia oskrzeli, przez co utrudniony jest wydech – przewlekła obturacyjna choroba płuc. Drugi z nich ma charakter restrykcyjny, co znaczy, że w wyniku choroby elastyczność płuc uległa ograniczeniu, przez co utrudniony jest wdech – choroby śródmiąższowe.

Jak rozpoznaje się choroby płuc?

Jednym z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych przy praktycznie każdym rodzaju zaburzeń związanych z tkanką płuc jest spirometria. Jest to nieinwazyjne badanie wykonywane zarówno w przypadku osób dorosłych, jak i dzieci. Wymaga dużego skupienia ze strony pacjenta, ale pozwala na szybkie skontrolowanie podstawowych parametrów oddechowych, a tym samym wdrożenie ewentualnych dodatkowych badań diagnostycznych.

Lista najważniejszych chorób płuc obejmuje takie schorzenia jak:

  • gruźlica płuc
  • pylica płuc
  • ropień płuca
  • astma
  • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • mukowiscydoza
  • nowotwory płuc

Jak przeciwdziałać przewlekłym chorobom płuc?

Kluczowe jest w tym przypadku unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi, toksycznymi, wdychanymi wraz z powietrzem, takimi jak dym papierosowy, pył węglowy czy pyły krzemionkowe. Osoby podatne na zapalenia alergiczne płuc powinny unikać kontaktu z alergenami zawartymi m.in. w mokrym sianie, odchodach ptaków czy sierści zwierząt hodowlanych. Typowymi chorobami wywoływanymi przez tego typu alergeny są alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych o nazwie płuco hodowcy ptaków i płuco farmera. 

W naszym Centrum Medycznym znajdą Państwo gabinet lekarza pulmonologa, zapraszamy do umawiania wizyt u naszego lekarza specjalisty.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Marek

„Nowa przychodnia w centrum Dominowa. Blisko i krótki czas ocekiwania to dla mnie największe zalety.”

Witold

„Szukałem dobrej przychodni dla swoich dzieci. Po kilku wizytach wiem że znalazłem.”

Agata

„Jestem zadowolona bo wizytę można umówić na konkretną godzinę i zawsze są na czas.”

Grzegorz

„Prowadzę firmę, czas i sprawna obsługa są dla mnie kluczowe. Jak dotąd nie zawiodłem się na MultiMedic”

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48
Pielęgniarka: 570 880 908
Położna: 570 880 608

Kontakt