Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

Tarczyca to jeden z najważniejszych gruczołów wydzielniczych, odpowiadający za produkcję hormonów niezbędnych w prawidłowym funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Tarczyca ma niewielkie rozmiary i jest zlokalizowana w dolnej części szyi. Jej stan bada się w sposób pośredni przez badanie krwi na poziom stężenia określonych grup hormonów, a także w sposób bezpośredni poprzez badanie USG tarczycy lub biopsję.

Zdiagnozowanie zaburzeń w działaniu tarczycy nie jest trudne, aczkolwiek niespecyficzne objawy złej kondycji gruczołu sprawiają, że wiele osób nie zgłasza się z nimi do lekarza. Typowymi objawami nieprawidłowego działania tarczycy mogą być bóle mięśni i stawów, uczucie dyskomfortu w szyi, senność, kiepski nastrój, wzrost lub gwałtowne wahanie wagi, a w przypadku kobiet w wieku rozrodczym, zaburzenia cyklu miesiączkowego. Dlatego przy okazji wizyty u lekarza warto poprosić o wykonanie badań profilaktycznych krwi, takich jak badanie poziomu TSH, T3 i T4 – zmierzenie poziomu hormonów we krwi pomoże określić, czy tarczyca działa w prawidłowy sposób.

Niezwykle pomocnym narzędziem w badaniu tarczycy jest ultrasonograf. Badanie USG jest bezbolesne, szybkie i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Tego typu badanie można wykonać dziś w większości przychodni zdrowia. Na jego podstawie lekarz może określić, czy doszło do powiększenia tarczycy, czy w jej obrębie występują jakiegoś rodzaju zmiany i czy warto zlecać dalszą diagnostykę. Jeśli podczas badania lekarz wykryje niepokojące zmiany w postaci torbieli lub innego rodzaju mas, wówczas może zlecić wykonanie biopsji tarczycy. Wbrew pozorom zabieg tego typu jest bardzo bezpieczny i w zasadzie bezbolesny. W przypadku biopsji tarczycy nie stosuje się nawet znieczulenia miejscowego, ponieważ gruczoł znajduje się płytko pod skórą. Badanie wykonuje lekarz, przy pomocy specjalnej igły do biopsji.

Prawidłowo zdiagnozowane schorzenie w obrębie tarczycy może być skutecznie leczone. Zwykle jest to leczenie farmakologiczne, choć w niektórych przypadkach istnieje konieczność leczenia chirurgicznego. To zwykle wiąże się z usunięciem tarczycy i późniejszym leczeniem farmakologicznym.

Zapraszamy na konsultacje w poradni endokrynologicznej w Centrum Medycznym Multimedic w Lublinie.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Marek

„Nowa przychodnia w centrum Dominowa. Blisko i krótki czas ocekiwania to dla mnie największe zalety.”

Witold

„Szukałem dobrej przychodni dla swoich dzieci. Po kilku wizytach wiem że znalazłem.”

Agata

„Jestem zadowolona bo wizytę można umówić na konkretną godzinę i zawsze są na czas.”

Grzegorz

„Prowadzę firmę, czas i sprawna obsługa są dla mnie kluczowe. Jak dotąd nie zawiodłem się na MultiMedic”

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48
Pielęgniarka: 570 880 908
Położna: 570 880 608

Kontakt