Profilaktyka diagnostyka leczenie

Zgodnie z aktualnymi danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 roku bezpośrednio z powodu grypy zmarło w Polsce 47 osób, przy czym ogólna liczba zachorowań na grypę szacowana jest w tym okresie na 5mln osób. Dla porównania w analogicznym okresie 2013/2014 na grypę w Polsce zachorowało zaledwie 2mln osób.

Ze względu na wyraźny wzrost liczby zachorowań rekomenduje się odpowiednie przygotowanie do sezonu grypowego, który w Polsce trwa zwykle od stycznia do marca, poprzez wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko grypie. Optymalnym okresem szczepień jest okres od września do grudnia. Warto przy tym pamiętać, że wirus grypy szybko mutuje i każda nowa szczepionka posiada zaktualizowaną wersję uodparniającą na najpopularniejsze wersje ubiegłorocznych mutacji – każdego roku szczepionka przeciwko grypie jest nieco inna, bardziej skuteczna wobec nowych mutacji grypy.

Jak zaszczepić się na grypę w sezonie 2018/2019?

W celu zaszczepienia warto udać się do rejonowej przychodni i zapytać o dostępne szczepienia. Można również zakupić szczepionkę w aptece i pójść z nią do przychodni. Warto pamiętać, że szczepienia powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny.

Kto powinien się zaszczepić?

Zgodnie z ogólnoświatowymi zaleceniami dotyczącymi szczepień przeciwko grypie, zgodnymi z wytycznymi WHO i AICP, zaszczepić powinien się każdy. W Polsce szczepienia przeciwko grypie nie są jednak obowiązkowe, a jedynie zalecane, w związku z czym są to szczepienia odpłatne. Na podstawie wytycznych przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia z 2015 roku można przytoczyć krąg osób, które powinny wykonać tego typu szczepienie. Kto zatem powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

  • Ze względu na wskazania kliniczne i indywidualne, szczepieniem przeciwko grypie powinny zostać objęte przewlekle chore dzieci (od szóstego miesiąca życia) oraz osoby dorosłe, zwłaszcza osoby z niewydolnością układu oddechowego, chorujące na astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę wieńcową, z niewydolnością układu krążenia, niewydolnością nerek, chorobami wątroby, chorobami metabolicznymi, również z cukrzycą, chorobami neurologicznymi i innymi. Z tych samych powodów wykonanie szczepień przeciwko grypie zaleca się osobom o obniżonej odporności, w tym osobom chorym na nowotwory krwi, a także dzieciom z grupy ryzyka od 6 miesiąca do 18 roku życia, zwłaszcza zakażonym wirusem HIV, chorym na białaczkę, po leczeniu immunosupresyjnym, po przeszczepie szpiku, przed lub po przeszczepach narządów wewnętrznych, z chorobami serca i wielu innym. Tego typu szczepienia zalecane są również kobietom planującym ciążę i będącym w ciąży, po konsultacji z lekarzem.
  • Ze względów epidemiologicznych szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim dzieciom w wieku od 6 do 60 miesiąca życia, osobom po 55 roku życia, a także tym, którzy mają zawodowy kontakt z dziećmi i osobami dorosłymi w podanych przedziałach wiekowych. Szczepienia zalecane są również pracownikom służby zdrowia, szkół, handlu i transportu. Ze względów epidemiologicznych szczepieniami na grypę powinni zostać objęci pensjonariusze domów spokojnej starości, domów opieki społecznej oraz innych placówek o podobnym charakterze, zapewniających stałą opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Kto nie powinien się szczepić?

Ze szczepień przeciwko grypie nie mogą lub nie powinny korzystać osoby z anafilaktycznym uczuleniem na substancje występujące w szczepiące, uczulone na przykład na białko jaja kurzego lub antybiotyki wykorzystywane przy produkcji szczepionki, osoby chore z gorączką, a także inne osoby chore na choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, nawet wówczas, gdy chorobie nie towarzyszy gorączka. Zasadność przeprowadzenia szczepienia powinny rozważyć również te osoby, u których zdiagnozowano zespół Guillain-Barré w okresie 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie. Oczywiście w tym przypadku szczepienie wciąż może zostać przeprowadzone po konsultacji z lekarzem – gdy korzyści są większe od ewentualnego ryzyka.

Zapraszamy do punktu szczepień w przychodni Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook