Profilaktyka diagnostyka leczenie

Wiele młodych dziewczyn ma obawy przed pierwszą wizytą u ginekologa, co jest zwykle pochodną niewiedzy lub złych doświadczeń starszych koleżanek. Tymczasem pierwszy kontakt z ginekologiem najczęściej składa się jedynie z wywiadu lekarskiego i gdy nie ma takich wskazań, nie obejmuje krępującego badania w fotelu ginekologicznym. Poza tym pierwsza wizyta zwykle odbywa się w towarzystwie osoby dorosłej – przed ukończeniem 18 roku życia na badanie zgodę musi wyrazić opiekun (rodzic).

Kim jest ginekolog?

To lekarz zajmujący się kontrolą układu płciowego kobiet, w szczególności badaniem, diagnozowaniem i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego. Ginekolodzy zajmują się również prowadzeniem ciąży oraz szeroko pojętą antykoncepcją. Do zadań takiego lekarza należy także kontrola piersi pod kątem występowania torbieli oraz niebezpiecznych zmian nowotworowych. Lekarze ginekolodzy mają różne specjalizacje i towarzyszą kobiecie przez niemal całe jej życie – od wieku nastoletniego, aż po wiek dojrzały.

Kiedy pierwsza wizyta?

Najczęściej pierwsza wizyta ma miejsce, gdy dziewczynka zaczyna dojrzewać. Zwykle jest to moment rozpoczęcia miesiączkowania. Taka wizyta ma na ogół charakter profilaktyczny i polega na rozmowie przybierającej formę wywiadu lekarskiego. Podczas pierwszej wizyty młoda pacjentka może dopytać o interesujące ją kwestie, a lekarz udzieli jej podstawowych informacji na temat dojrzewania. Częścią pierwszej wizyty może być również badanie fizykalne przeprowadzone za zgodą opiekuna – podczas badania ginekolog sprawdza, czy organy płciowe rozwijają się w prawidłowy sposób. Szczególnym wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania są dolegliwości bólowe lub inne niepokojące sygnały ze strony organów płciowych. Gdy pojawiają się plamienia, ból w podbrzuszu, uczucie świądu czy pieczenia, na pierwszą wizytę warto zdecydować się nawet przed pierwszą miesiączką. Oczywiście nie ma jasno określonej daty, kiedy należy udać się po raz pierwszy do ginekologa. Wiele dziewcząt zwleka z pierwszą wizytą, ale ogólnie przyjmuje się, że pierwsza wizyta powinna mieć miejsce przed ukończeniem przez dziewczynę 20 roku życia.

Jak przygotować się do pierwszej wizyty?

Choć pierwszy kontakt z ginekologiem może być stresujący, to w praktyce nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Oczywiście należy zadbać o higienę i wygodną odzież, dzięki czemu ewentualne badanie będzie mniej krępujące. Podczas wywiadu lekarz zapyta o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, a także o czas jej trwania. Zwykle dopyta również o towarzyszące miesiączkowaniu dolegliwości, a także o obfitość krwawienia. Jeśli chcesz zminimalizować niepokój związany z pierwszą wizytą u ginekologa, najlepiej przyjść do niego z kalendarzykiem menstruacyjnym – to przydatne narzędzie, dzięki któremu lepiej poznasz swój organizm i szybciej dostrzeżesz niepokojące objawy. Podczas pierwszej wizyty lekarz może zapytać także o kwestie współżycia seksualnego – czy już rozpoczęłaś współżycie, czy planujesz je rozpocząć, a jeśli tak, to czy jest Ci potrzebna antykoncepcja hormonalna.

Pierwsza wizyta u ginekologa to także doskonała okazja, by zadać nurtujące Cię pytania, czy poinformować o niepokojących objawach ze strony układu płciowego. Warto przy tym podkreślić, że podczas wywiadu lekarskiego należy poinformować ginekologa o istniejących chorobach przewlekłych i przyjmowanych lekach – dzięki temu lekarz może dobrać właściwą antykoncepcję.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook Przychodnia Felin Mapka