Profilaktyka diagnostyka leczenie

Gdy problemy natury osobistej, emocjonalnej lub zawodowej zaczynają przerastać nasze naturalne możliwości przystosowawcze i zaczynamy czuć, że tracimy kontrolę nad własnym życiem, wówczas warto zastanowić się nad skorzystaniem z pomocy psychoterapeuty. Wizyta u specjalisty może pomóc w zrozumieniu istoty problemów, a tym samym jest sposobem na znalezienie drogi wyjścia z pętli złych emocji, szansą na nowe jutro i lepszą przyszłość.

Co powinno skłaniać do wizyty u psychoterapeuty?

Traumatyczne wydarzenia, takie jak śmierć bliskiej osoby, a także zwykłe codzienne problemy, takie jak kryzys w związku, utrata pracy czy poczucie wypalenia zawodowego w naturalny sposób sprzyjają pogorszeniu nastroju. Niekiedy jednak ich nasilenie jest tak duże, że mogą powodować różnego rodzaju objawy psychosomatyczne. Niepokojącymi sygnałami mogą być m.in.

  • bezsenność, bóle głowy i brzucha, nudności czy duszności;
  • pogorszenie nastroju, zamartwianie się, poczucie bezradności i braku nadziei na lepszą przyszłość;
  • stany emocjonalne utrudniające codzienne funkcjonowanie, na przykład ciągły niepokój, smutek, poczucie krzywdy lub wyrzuty sumienia;
  • stany emocjonalne utrudniające kontakty międzyludzkie, na przykład napady złości, zamknięcie się w sobie, konfliktowość czy alienacja;
  • uzależnienie od alkoholu, narkotyków lub leków;
  • zachowania nałogowe utrudniające normalne funkcjonowanie, na przykład uzależnienie od hazardu, zakupów (zakupoholizm) czy seksu (seksoholizm).

Zachętą do rozpoczęcia psychoterapii może być również chęć lepszego poznania samego siebie i dążenie do osobistego rozwoju. Wiele osób rozpoczyna psychoterapię, by w pełni zrozumieć motywy swojego postępowania, nauczyć się kontrolowania własnych emocji, poprawić komunikatywność czy zdobić inne kompetencje, które ułatwią codzienne funkcjonowanie.

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?

Każdy człowiek jest nieco inny. Mamy różne temperamenty, doświadczenia i oczekiwania. W związku z tym znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty, przed którym będziemy mogli się w pełni otworzyć, nie jest takie łatwe. Warto pamiętać, że skuteczność psychoterapii zależy od szczerości, do czego niezbędne jest zbudowanie silnej relacji opartej na poczuciu zaufania i zrozumienia. Niestety nie z każdym jesteśmy w stanie nawiązać tego typu relację. Fakt, że dany psychoterapeuta pomógł jednej osobie, nie musi być gwarantem tego, że pomoże innej. Dlatego przed rozpoczęciem terapii, warto spotkać się z więcej niż z jednym specjalistą i na podstawie własnej intuicji rozpocząć spotkania u osoby, która wydaje się nam bliższa, z którą nawiązujemy lepszy kontakt.

Pomocne w znalezieniu dobrego psychoterapeuty mogą być oczywiście polecenia bliskich i znajomych. Warto korzystać również z internetowej bazy psychoterapeutów o potwierdzonych kwalifikacjach zawodowych. Listę takich osób znajdziemy m.in. na stronie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Polskiego Towarzystwa Psychologicznego czy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczej i Behawioralnej.

Jak wygląda terapia?

Profesjonalny psychoterapeuta, zanim rozpocznie terapię właściwą, organizuje zwykle kilka spotkań o funkcji diagnostyczno-motywacyjnej. To właśnie na tym etapie nawiązywana jest nić wzajemnego zaufania, określane są oczekiwania pacjenta względem terapii oraz plan działania przewidziany przez terapeutę. Tych kilka wstępnych spotkań powinno zakończyć się stworzeniem i podpisaniem tzw. kontraktu terapeutycznego.

Terapia właściwa to spotkania następujące już po podpisaniu kontraktu terapeutycznego, służące rozwiązaniu problemu, z jakim do psychoterapeuty zwrócił się pacjent. W zależności od charakteru problemu psychoterapia może trwać od kilku tygodniu do kilkunastu miesięcy, a nawet dłużej. Zdarzają się osoby, które do względnie normalnego funkcjonowania wymagają stałej psychoterapii. Są również osoby, które kontynuują leczenie nawet wówczas, gdy rozwiązały swój podstawowy problem. Co ważne, podczas terapii właściwej pacjent powinien komunikować psychoterapeucie wszystkie nowe problemy, zgłaszać swoje oczekiwania i wątpliwości. Dzięki temu terapia może być modyfikowana, tym samym stając się skuteczniejszą.

Skąd wiadomo, czy psychoterapia pomaga?

W określeniu skuteczności terapii pomaga nie tylko zdiagnozowanie problemu, ale i określenie celów, jakie zamierza osiągnąć pacjent. Oczywiście nie zawsze jest to w pełni możliwe, dlatego psychoterapeuta powinien potrafić urealnić oczekiwania pacjenta i ustalić taką ścieżkę postępowania, która będzie dostosowana do jego możliwości – każdy jest inny, ma inne motywacje i kompetencje, w związku z czym psychoterapia ma zawsze charakter indywidualny.

Pierwsze pozytywne efekty psychoterapii są najczęściej widoczne już po kilku-kilkunastu sesjach. Jeśli jednak nie widzimy postępu, warto powiedzieć o tym terapeucie. Być może potrzeba jest zmiana dotychczasowych metody lub modyfikacja celów. Podczas psychoterapii niezbędne jest zaangażowanie obu stron, a zatem w przypadku wystąpienia problemów warto zastanowić się wspólnie, co można poprawić i zmienić, by terapia w końcu ruszyła z miejsca.

Zakończenie psychoterapii nie oznacza końca zmian. Dzięki lepszemu poznaniu samych siebie zyskujemy narzędzia do pełniejszego kontrolowania własnego życia i wprowadzania w nim zmian, na które wcześniej często brakowało nam odwagi. Oczywiście wciąż możemy natrafić na trudności i problemy, z którymi nie będziemy umieli poradzić sobie w pojedynkę. Wówczas zawsze można wrócić do psychoterapeuty. Po zakończeniu terapii właściwej przez pewien czas możemy umawiać się także na tzw. sesje wzmacniające.

Poradnia psychologiczna w Centrum Medycznym Multimedic - zapisz się na wizytę u doświadczonego psychologa.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook