Profilaktyka diagnostyka leczenie

Przepracowanie, niewłaściwa dieta i brak aktywności fizycznej to przyczyny wielu schorzeń, z których przynajmniej część wymaga diagnostyki i fachowej pomocy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Jedną z nich jest gastroenterologia/gastrologia. Czym zajmują się lekarze tej specjalizacji? Kiedy warto się do nich zwrócić o pomoc i czy umówienie wizyty wymaga wcześniejszego skierowania od lekarza pierwszego kontaktu?

Kto to jest gastrolog?

To lekarz specjalizujący się w chorobach układu pokarmowego, zajmujący się ich diagnostyką oraz leczeniem. Organami i układami w szczególny sposób interesującymi gastrologa są żołądek, przełyk, jelita, a także trzustka i wątroba. Lekarze tej specjalizacji zajmują się zarówno drobnymi, ale dokuczliwymi dolegliwościami takimi jak zgaga czy nawracająca niestrawność, jak i poważnymi schorzeniami typu nowotwory.

Kiedy odwiedzić gastrologa?

Na wizytę warto umówić się w przypadku nawracających i uciążliwych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niepokojącym sygnałem może być utrzymująca się przez długi czas zgaga, ból brzucha, nawracające biegunki, utrzymujące się przez dłuższy czas zaparcia czy wzdęcia. Jasnym wskazaniem do pilnej wizyty u lekarza tej specjalizacji są również nudności i wymioty, zwłaszcza jeśli nie możemy w bezpośredni sposób powiązać ich z dietą. Na wizytę u gastroenterologa powinny zdecydować się również osoby, u których pojawiły się hemoroidy, krew w stolcu lub nastąpił spadek wagi pomimo braku zmian w codziennej diecie.

Kto najczęściej narażony jest na problemy gastryczne?

Zdecydowana większość pacjentów odwiedzających gastrologów to osoby otyłe, wykonujące pracę siedzącą i mało aktywne, które nie uprawiają sportu, a także te, które nie stosują się do zasad prawidłowego żywienia. Jedzą dużo produktów wysokoprzetworzonych i tłustych, o małej zawartością błonnika. 

Jak wygląda pierwsza wizyta u gastrologa?

Podczas pierwszego spotkania lekarz przeprowadzi z Tobą krótki wywiad. Dopyta o współistniejące choroby oraz dolegliwości, z którymi się do niego zgłaszasz. Będzie chciał określić stopień ich nasilenia i czas trwania. Zwykle zleci specjalistyczne badania, które pomogą w zdiagnozowaniu występującego problemu. Niestety wiele z nich nie jest przyjemnych. Na szczęście dzięki nowoczesnym środkom znieczulającym oraz coraz lepszej jakości urządzeniom diagnostycznym są one dziś do zniesienia.

Najczęściej zlecanymi badaniami jest bezbolesne USG jamy brzusznej, które pozwala ocenić stan narządów wewnętrznych. Do popularnych badań gastrologicznych zalicza się również gastroskopię, która służy diagnostyce przełyku i żołądka oraz kolonoskopię, która pozwala zbadać dolną część przewodu pokarmowego, czyli jelito grube. 

Poradnia gastrologiczna

Jeśli zdecydujesz się na wizytę prywatną, nie musisz starać się o skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Wystarczy zadzwonić do przychodni i umówić się na wizytę w odpowiadającym Ci terminie. Zapraszamy do poradni gastrologicznej w Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908