Profilaktyka diagnostyka leczenie

Zaburzenia pracy układu nerwowego mogą mieć różnorodną formę i niektóre z objawów mogą być mylnie przypisywane nieprawidłowemu działaniu jednego z innych układów naszego organizmu. Niekiedy zaburzenia neurologiczne mylone są również z zaburzeniami psychicznymi. Kiedy zatem powinniśmy udać się do neurologa? Co powinno nas zaniepokoić? W jakich sytuacjach należy szukać pilnej pomocy, a kiedy można umówić się na konsultację w zwykłym trybie?

Sytuacje wymagające natychmiastowego leczenia szpitalnego

Głównym obszarem zainteresowań neurologów są zaburzenia funkcjonowania mózgu i lekceważenie niepokojących sygnałów ze strony centralnego układu nerwowego może być opłakane w skutkach. Liczy się szybka reakcja. Dlatego przy utracie przytomności, zaburzeniach świadomości, pojawieniu się omamów, niedowładu kończyn lub porażaniu twarzy, wystąpieniu zaburzeń mowy lub wzroku, trudności z utrzymaniem równowagi czy przy nagłym, silnym bólu głowy, należy natychmiast wezwać karetkę pogotowania lub gdy jest to wciąż możliwe, samodzielnie udać się do szpitala. Wizyta w szpitalu jest koniecznością również wtedy, gdy utrata przytomności lub inne zaburzenia ze strony centralnego układu nerwowego pojawiły się jako konsekwencja urazu głowy. Takie dolegliwości nie muszą wystąpić natychmiast. Niekiedy pojawiają się dopiero kilka dni, a niekiedy nawet kilka tygodni po urazie. Wówczas także należy zgłosić się do szpitala.

Sytuacje groźne, które nie wymagają natychmiastowej wizyty w szpitalu

Gdy zaburzenia neurologiczne nie są powiązane z urazem głowy i nie mają charakteru nagłego, wówczas natychmiastowa wizyta w szpitalu nie jest konieczna. Nie oznacza to jednak, że takie przypadki nie wymagają konsultacji neurologicznej. Wręcz przeciwnie. Szybkie badanie pozwoli określić przyczynę problemu i wdrożyć odpowiednie leczenie. Za sytuacje wymagające pilnej konsultacji neurologicznej uznaje się wszelkie incydenty związane z utratą przytomności i zaburzeniami świadomości, postępujące zaburzenia w zakresie zapamiętywania, zdolności myślenia i pojawiające się epizody dezorientacji, nasilające się zaburzenia równowagi, wystąpienie omamów, osłabienie napięcia mięśni, uporczywy ból głowy, zwłaszcza jeśli się nasila, jednostronny ból lub porażenie twarzy, bóle szyi, karku, pleców i lędźwi, bóle kończyn, szczególnie gdy mają narastający i intensywny charakter.

Sytuacje niebezpieczne, ale niewymagające pilnej konsultacji neurologicznej

W momencie, gdy przyczyną zaburzeń neurologicznych nie jest uraz głowy, nie mają one gwałtownego charakteru i stopień ich nasilenia jest niski, wówczas pilna konsultacja neurologiczna nie jest potrzebna. Tak czy inaczej, gdy pojawiają się przewlekłe bóle głowy, karku, szyi, pleców i kończyn, gdy występuje drżenie dłonie, tiki nerwowe, dochodzi do drętwienie i mrowienia różnych części ciała, pojawiają się zawroty głowy, stopniowo narastające zaburzenia pamięci, napadowe zaburzenia zmysłów lub równowagi, wówczas należy umówić się na konsultację neurologiczną. Wymienione, stopniowo narastające zaburzenia nie są zwykle zagrożeniem dla życia, ale mogą być symptomem postępującej choroby, którą można próbować leczyć. 

Niestety ze względu na ograniczoną dostępność lekarzy neurologów nawet na pilne konsultacje w ramach NFZ czeka się kilka tygodni. Termin oczekiwania w przypadku wizyt prywatnych jest znacznie krótszy. Przy wyraźnych, nasilających się objawach neurologicznych nie ma sensu czekać z konsultacją i gdy nie ma możliwości skorzystania z leczenia w ramach NFZ, warto zdecydować się na leczenie prywatne.

W Centrum Medycznym Multimedic mogą Państwo skorzystać z pomocy lekarza neurologa w poradni neurologicznej.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908