Profilaktyka diagnostyka leczenie

Regularne wizyty u dentysty to najprostszy sposób, by utrzymać zęby i dziąsła w dobrej kondycji przez długie lata życia. Tymczasem według badania „Nawyki Europejczyków związane z higieną i zdrowiem jamy ustnej” blisko 40% Polaków rezygnuje z wizyt u stomatologa, obawiając się bólu związanego z leczeniem zębów. Uczucie strachu jest najczęściej pochodną wcześniejszych złych doświadczeń lub utrwalonych społecznie stereotypów, które współcześnie nie mają jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.

Warto pamiętać, że nieleczona próchnica najczęściej prowadzi do dość szybkiego uszkodzenia zębów, a w konsekwencji do ich utraty. Może być również przyczyną znacznie poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych. Istnieje ryzyko, że w wyniku infekcji do krwiobiegu przedostaną się chorobotwórcze bakterie, co może przyczynić się do rozwoju miażdżycy, nasilenia choroby wieńcowej, a nawet zawału serca lub udaru. Poza tym próchnica zębów to choroba zaraźliwa i istnieje duże prawdopodobieństwo jej przeniesienia na najbliższych, na przykład na dzieci. Zły stan zębów u kobiety w ciąży może być również przyczyną przedwczesnego porodu.

Jak często odwiedzać stomatologa?

Konieczne minimum to przynajmniej jedna wizyta w roku. Większość stomatologów zachęca jednak do częstszych odwiedzin, przynajmniej raz na sześć miesięcy. Wcześnie wykryta próchnica zębów jest łatwiejsza w leczeniu. Niewielkie ubytki można zaopatrzyć bez długotrwałego borowania, często nawet bez konieczności wykonywania znieczulającego zastrzyku, a tym bardziej bez potrzeby wdrażania długotrwałego, nawet współcześnie dość nieprzyjemnego i kosztownego leczenia kanałowego. Przy okazji wizyty kontrolnej, prócz sprawdzenia zębów, można wykonać również scaling i piaskowanie oraz fluoryzację. Warto pamiętać, że usunięcie kamienia nazębnego wpływa korzystanie nie tylko na zdrowie, ale i na wygląd zębów – niszcząc kamień, pozbywamy się części nieestetycznych przebarwień.

Kiedy koniecznie umówić się na wizytę u stomatologa?

Pomijając zaplanowane wizyty, dentystę należy odwiedzać zawsze wtedy, gdy zauważymy niepokojące objawy ze strony naszych dziąseł lub zębów. Gdy czujemy ból, nieprzyjemne uczucie ucisku, zaobserwujemy zmianę koloru zęba lub niewielki ubytek. Poza tym na dodatkową wizytę u stomatologa powinny zdecydować się wszystkie panie, które planują ciążę. Wyleczone zęby nie będą źródłem niepożądanej infekcji, a to zmniejszy ryzyko przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka. Stomatologa powinny odwiedzać również te kobiety, które już są w ciąży. NFZ refunduje dwie aplikacje lakieru fluorkowego ciężarnym paniom w odstępie pół roku. Zabieg wzmacnia zęby i zabezpiecza je przed próchnicą, z czym wiele kobiet w ciąży ma spory problem. Warto pamiętać, że w czasie ciąży można korzystać z zabiegów usuwania kamienia nazębnego. Nie należy jedynie decydować się na zabiegi wybielania zębów, również podczas laktacji.

Dziecko u stomatologa

Próchnica zębów to prawdziwa plaga wśród najmłodszych dzieci. Według ostrożnych szacunków około 40% dzieci do piątego roku życia ma już próchnicę. Dlatego o zdrowie jamy ustnej dziecka należy dbać od pierwszych tygodni jego życia. Na początku wystarczy przemywać dziąsła dziecka gazą nasączoną w wywarze z rumianku. Nie należy przyuczać dziecka do picia słodzonych napojów, a szczególnie takich napojów nie należy podawać w nocy. W momencie wyrżnięcia się pierwszego ząbka, zwykle w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, należy zaplanować pierwszą wizytę u dentysty. Stomatolog oceni, czy ząbkowanie przebiega w prawidłowy sposób i czy istnieje zwiększone ryzyko chorób jamy ustnej w przyszłości. Od szóstego roku życia dziecka, czyli mniej więcej od momentu pojawiania się pierwszych stałych zębów, do stomatologa warto zaglądać częściej, najlepiej raz na kwartał. Dzięki temu można szybko zaradzić ewentualnym ubytkom i w skuteczny sposób walczyć z próchnicą zębów. Podczas takich wizyt, raz na rok lub pół roku, można wykonać u dziecka zabieg fluoryzacji.

Nie bój się dentysty! Dzięki rozwojowi nowoczesnych form leczenia typowe zabiegi stomatologiczne są w zasadzie bezbolesne. Poza tym regularne wizyty kontrolne pozwolą szybciej zareagować na ewentualne zmiany, przez co leczenie jest szybsze, łatwiejsze i co równie ważne, zwykle znacznie tańsze.

Centrum Medyczne Multimedic zaprasza do poradni stomatologicznej. Umów się juz dziś - rejestracja: 81 307 04 48

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908