Profilaktyka diagnostyka leczenie

Choroby układu krążenia to wciąż najczęstsza przyczyna przedwczesnych zgonów na świeci i w naszym kraju. W związku z tym, by wdrożyć odpowiednio wczesne, a przez to skuteczne leczenie, prowadzone są różne akcje, które mają pomóc w eliminacji przyczyn choroby lub jej wykryciu na wczesnym etapie.

Profilaktyka chorób układu krążenia (CHUK) kierowana jest do osób, które w tym roku kalendarzowym ukończyły 35, 40, 45, 50 lub 55 lat i są obciążone czynnikami ryzyka, takimi jak palenie tytoniu, otyłość, nadciśnienie tętnicze krwi, zaburzenia gospodarki lipidowej, mała aktywność fizyczna, upośledzona tolerancja glukozy, stres czy niewłaściwe odżywianie. Program CHUK odnosi się do osób, u których dotychczas nie wykryto żadnej choroby układu krążenia, która w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystała z badań w ramach programu CHUK. Świadczenia w ramach profilaktyki chorób układu krążenia są nieodpłatne i realizowane w ramach leczenia prowadzonego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, do którego przypisana jest ubezpieczona osoba. W ramach świadczenia lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i kieruje go na odpowiednie badania.

W karcie badania profilaktycznego powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • wywiad rodzinny (czy w rodzinie badanej osoby były przypadku zawałów serca, udarów lub innych chorób układu krążenia);
  • czy pacjent pali papierosy;
  • czy przyjmuje leki hipotensyjne, hipolipemizując;
  • czy jest aktywny fizycznie (ćwiczenia powyżej 30 minut dziennie);
  • wyniki badania fizykalnego;
  • analiza BMI;
  • wartość ciśnienia tętniczego krwi;
  • wyniki zleconych badań biochemicznych: cholesterol całkowity, cholesterol HDL, cholesterol LDL, trójglicerydy, glukoza na czczo.

Na podstawie informacji zebranych w karcie badania profilaktycznego lekarz przedstawia zalecenia dla pacjenta, kieruje go na dalsze badania diagnostyczne lub na leczenie do poradni specjalistycznej.

Najważniejsze czynniki chorób układu krążenia to:

  • płeć (mężczyźni i kobiety po menopauzie);
  • wiek (mężczyźni powyżej 45 roku życia i kobiety powyżej 55 roku życia);
  • palenie tytoniu (wystarczy więcej niż 1 papieros dziennie);
  • nadciśnienie tętnicze;
  • nadwaga;
  • zaburzenia lipidowe (wysoki poziom cholesterolu całkowitego, trójglicerydów);
  • cukrzyca;
  • mała aktywność fizyczna (spacery, bieganie, pływanie, jazda na rowerze rzadziej niż trzy razy w tygodniu i krócej niż 30 minut na raz).

Stopnie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia:

  • ryzyko łagodne (gdy czynnikiem ryzyka jest jedynie płeć i wiek);
  • ryzyko umiarkowane (gdy występują trzy czynniki ryzyka, ale nie są nimi cukrzyca, choroba niedokrwienna serca lub inne choroby układu krążenia);
  • ryzyko duże (gdy występują cztery lub pięć czynników innych niż wiek i płeć, z pominięciem cukrzycy, choroby niedokrwiennej serca i innych chorób układu krążenia);
  • ryzyko bardzo duże (gdy występuje więcej niż pięć czynników, badana osoba jest chora na cukrzycę, chorobę niedokrwienną serca lub inną chorobę układu krążenia).

Celem programu profilaktyki chorób układu krążenia jest eliminacja części czynników zwiększających ryzyko wystąpienia choroby poprzez przedstawienie dokładnej informacji badanej osobie, a w przypadku osób z wysokim poziomem ryzyka, skierowanie do dalszej diagnostyki lub leczenia w poradni specjalistycznej.

Głównym celem programu CHUK jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia o około 20% w badanej populacji. Ma to być osiągnięte poprzez szybsze wykrywanie, redukcję występowania i natężenia czynników ryzyka. Dodatkowe cele programu to m.in. zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia, wczesne wykrycie osób o zwiększonym ryzyku zachorowania, a także promocja zdrowego trybu życia, przede wszystkim zachęcenie do większej aktywności fizycznej, rzucenia palenia czy przejścia na zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę.

Jesteś w grupie ryzyka? Obawiasz się, że Twojej serce może nie radzić sobie najlepiej, ale nie wiesz od czego zacząć żeby poprawić funkcjonowanie układu krążenia? Zapraszamy do Centrum Medycznego Multimedic, gdzie nasz dietetyk pomoże ułożyć zdrową dietę, a kardiolog zleci ewentualne badania.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook