Profilaktyka diagnostyka leczenie

Gdy tradycyjne EKG nie ujawnia zaburzeń w rytmie pracy serca, a pomimo tego pacjent uskarża się na dolegliwości, które mogą sygnalizować istnienie groźnego schorzenia, kardiolog może zalecić wykonanie badania Holtera. Tego typu badanie zleca się również w celu potwierdzenia lub wykluczenia istnienia określonej choroby serca, w diagnostyce i profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych.

W odróżnieniu od tradycyjnego EKG badanie Holtera pozwala na całodobowy monitoring pracy serca, dzięki czemu wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i zdiagnozowanie choroby jest znacznie łatwiejsze. Holter monitoruje serce podczas aktywności dnia codziennego, przez co wiarygodność badania w stosunku do stacjonarnego, trwającego zaledwie kilka minut badania EKG, jest znacznie większa.

Jak wygląda badanie Holtera?

Nazwa badania pochodzi od nazwiska amerykańskiego biofizyka Normana Holtera, który opracował urządzenie umożliwiające monitorowanie pracy serca przez całą dobę, podczas codziennych zajęć, w sposób niemal niezauważalny dla pacjenta. Holter to niewielki aparat, który zwykle mocuje się na pasku spodni, ewentualnie zawiesza się na szyi pacjenta. Z aparatu wychodzi kilka przewodów z przyssawkami, które mocuje się w odpowiednich miejscach na ciele pacjenta, podobnie jak w tradycyjnym badaniu EKG. Samo badanie jest bezbolesne i w pełni bezpieczne, a co najważniejsze, nieuciążliwe dla badanej osoby. Dzięki niemu istnieje możliwość skontrolowania pracy serca w możliwie naturalnych warunkach, również podczas snu. Tradycyjne, kilkuminutowe badanie EKG takiej możliwości nie zapewnia. Jedynym ograniczeniem dla pacjenta poddanego badaniu Holtera jest zakaz kąpieli. Pacjent nie może brać prysznica, kąpać się czy pływać. Wilgoć może zakłócić pracę urządzenia, przez co wynik badania będzie niewiarygodny. Poza tym urządzenie nie jest wodoodporne i kontakt z wodą szybko doprowadzi do jego uszkodzenia.

Rodzaje aparatów typu Holter

Obecnie w dyspozycji lekarzy znajduje się kilka wersji urządzeń zainspirowanych wynalazkiem Normana Holtera. Są to m.in. tradycyjne Holtery, które wykorzystuje się do badania elektrycznej pracy serca, Holtery EEG, które badają elektryczną pracę mózgu czy Holtery ciśnieniowe, które wykorzystuje się do precyzyjnego pomiaru ciśnienia tętniczego krwi, na przykład przy obciążeniu. W tym ostatnim przypadku badanie wykonuje się najczęściej pod okiem lekarza, w szpitalu lub przychodni specjalistycznej.  

Kiedy wykonuje się badanie Holtera?

Tradycyjny aparat Holtera służy wykrywaniu ewentualnych zaburzeń i arytmii w pracy serca, pozwalając na zdiagnozowanie lub potwierdzenie występowania określonej choroby. Badania tego typu wykonuje się również po zdiagnozowaniu schorzenia, między innymi w celu potwierdzenia skuteczności prowadzonej terapii czy analizowania ewentualnego postępu choroby.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia badania są omdlenia i zasłabnięcia, których przyczyną mogą być problemy z sercem. W takim przypadku badanie Holtera wykonuje się dla zdiagnozowania lub wykluczenia występowania zaburzeń kardiologicznych. Wskazaniem do badania może być sygnalizowane przez pacjenta kołatanie serca lub jego niemiarowa praca, czego nie dało się zdiagnozować przy tradycyjnym badaniu EKG. Badanie Holtera wykonuje się również przy podejrzeniu arytmii, po zawale i w zdiagnozowanej chorobie wieńcowej. Aparat Holtera jest niezastąpionym narzędziem w leczeniu arytmii, w celu dostosowania leczenia do indywidualnych potrzeb pacjenta, dla potwierdzenia skuteczności terapii i w celu jej ewentualnej modyfikacji. Holter wykorzystuje się również przy kontroli pracy rozrusznika serca, a także przed planowanymi zabiegami i operacjami.

Do badania Holterem nie trzeba specjalnie się przygotowywać. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Warto pamiętać, by podczas badania zachowywać się w możliwie naturalny sposób – robić to, co zwykle robi się każdego dnia. Dzięki temu wynik badania będzie bardziej wiarygodny, co umożliwi wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w pracy serca.

Na badanie można umówić się w Centrum Medycznym Multimedic od poniedziałku do piątku. Nie jest wymagane skierowanie, badanie jest odpłatne i trwa 24 h, koszt holtera RR 50 zł natomiast holtera EKG 80 zł.

Telefon do rejestracji: 81 307 04 48

image

Umów wizytę w Centrum Medycznym Multimedic

Zapraszamy do skorzystania z poradni lekarza rodzinnego, poradni lekarzy specjalistów, gabinetu diagnostyczno - zabiegowego czy punktu szczepień w naszym Centrum Medycznym.

Image

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook