Profilaktyka diagnostyka leczenie

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd, wybierasz się do jednego z europejskich państw należących do UE lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (Islandia, Norwegia, Liechtenstein i Szwajcaria), wyrobienie EKUZ zapewni Ci wyższy poziom bezpieczeństwa podczas podróży i pobytu takim kraju. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego zapewnia możliwość korzystania z bezpłatnych świadczeń medycznych w zakresie przewidzianym przez prawo danego kraju, na takich samych zasadach jak jego obywatele.

Co to jest EKUZ?

To Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, którą wydaje NFZ na wniosek ubezpieczonej osoby planującej zagraniczną podróż, wybierającej się na wakacje lub do pracy. EKUZ gwarantuje możliwość skorzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na podobnych zasadach jak dzieje się to w Polsce. Warto jednak pamiętać, że system służby zdrowia w każdym kraju jest skonstruowany nieco inaczej, w związku z czym bezpłatne świadczenia, na jakie możemy liczyć w Polsce, w innym kraju mogą być już odpłatne. Zanim udamy się do zagranicznego lekarza, powinniśmy sprawdzić, czy działa on w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej i czy jego usługi będą zrefundowane przez NFZ. W innym przypadku możemy narazić się na niemałe koszty.

Aktualnie karty EKUZ obowiązują we wszystkich krajach EU i czterech państwach należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Gdy zajdzie taka potrzeba, z EKUZ możemy skorzystać w Austrii, Belgii, Bułgarii, na Cyprze, w Chorwacji, Czechach, Dani, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Islandii, Lichtensteinie, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, w Niemczech, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech, w Wielkiej Brytanii i we Włoszech.

Kto, kiedy i jak może wyrobić EKUZ?

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego może być wydana każdej osobie objętej powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym – opłacającej składki na NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Co warte podkreślenia, taką kartę mogą otrzymać również członkowie rodziny ubezpieczonej osoby. Trzeba jednak pamiętać, by każdy członek rodziny, w tym dzieci miały wyrobione własne karty EKUZ. Starając się o wyrobienie karty, nie trzeba podawać celu wyjazdu, ani kraju, do jakiego się wybieramy. Jeśli jednak planujemy wyjazd do pracy, zasady ubezpieczenia zdrowotnego będą dla nas nieco inne.

Jeśli tylko opłacasz składki zdrowotne, w każdej chwili możesz wystąpić z wnioskiem o wydanie karty EKUZ. Wystarczy wypełnić odpowiedni formularz i dostarczyć go do urzędu (oddział NFZ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania). Wniosek można pobrać ze strony internetowej NFZ lub wypełnić go na miejscu w urzędzie. Ta druga opcja wiąże się z możliwością szybkiego, niekiedy natychmiastowego odbioru karty. Jeśli wniosek wyślesz tradycyjną pocztą lub mailem, na odbiór dokumentu będziesz musiał/musiała poczekać nieco dłużej. Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawane są bezpłatnie, ale są to dokumenty z terminem ważności, dlatego trzeba pamiętać o ich regularnej wymianie. W przypadku osób z prawem do emerytury karty wydawane są na okres 5 lat. Pozostałe osoby ubezpieczone, w tym pracownicy etatowi, studenci, przedsiębiorcy czy renciści, otrzymują karty ważne pół roku. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, kartę otrzymują na okres zaledwie dwóch miesięcy.

Czy EKUZ może zastąpić ubezpieczenie turystyczne?

Wiele osób planujących wczasy w europejskim kraju zastanawia się, czy karta EKUZ może zastąpić tradycyjne ubezpieczenie turystyczne i czy w związku z tym wciąż warto je wykupywać. Okazuje się, że zakres takiego ubezpieczenia nie jest tożsamy z bezpłatnymi usługami medycznymi, do jakich prawo przysługuje nam w ramach EKUZ. Dla przykładu, ubezpieczenie podróżne zwykle obejmuje koszty transportu medycznego, w tym opcję transportu do kraju. W ramach standardowej karty EKUZ na takie usługi nie możemy liczyć. Zresztą nawet NFZ sugeruje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego wszystkim posiadaczom ważnej karty EKUZ, którzy wybierają się w zagraniczną podróż. Dzięki ubezpieczeniu podróżnemu zyskujemy dostęp nie tylko do dodatkowych usług medycznych, ale także zabezpieczamy się na wypadek wielu innych nieprzewidzianych zdarzeń.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908