Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

IChM, czyli choroba meningokoka objawiająca się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych i sepsą to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia każdej dotkniętej nią osoby. Choroba wywoływana jest przez meningokoki, czyli dwoinki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i najczęściej dotyka dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Szacuje się, że jedna na dziesięć osób jest nosicielem meningokoków, w związku z czym zarazić dziecko bakteriami jest stosunkowo łatwo. Wystarczy kontakt ze śliną nosiciela, by doszło do zakażenia. Meningokokami najczęściej zarażamy się drogą kropelkową, przez kaszel czy kichanie. Czasami, by doszło do zakażenia, wystarczy oblizać dziecięcy smoczek, napić się z butelki dziecka lub pocałować je w usta.

Początek choroby przypomina zwykłe przeziębienie, dlatego nawet doświadczony lekarz może mieć problem z postawieniem trafnej diagnozy. W początkowej fazie choroba może objawiać się gorączką, nudnościami, brakiem apetytu, wymiotami, biegunką, ogólnym osłabieniem czy rozdrażnieniem. O chorobie zwykle dowiadujemy się zatem dopiero wówczas, gdy wystąpią jej pełne objawy. Gdy dojdzie do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i będącej ich pochodną sepsy.

Uchronienie dziecka przed chorobą może być bardzo trudne, nawet jeśli rodzice i najbliższe dziecku osoby nie są nosicielami meningokoków. Jednym sprawdzonym sposobem na zapobiegnięcie IChM są szczepienia ochronne. Szczepienie przeciwko meningokokom typu B można wykonać już od trzeciego miesiąca życia dziecka, aczkolwiek istnieje wiele schematów szczepień i można poddawać się im w każdym wieku (szczepić mogą się również dorosłe osoby).

W Polsce szczepienie przeciwko meningokokom jest szczepieniem obowiązkowym, a jedynie zalecanym, w związku z czym trzeba liczyć się z jego pełną odpłatnością.

Zapraszamy do Centrum Medycznego Multimedic, gdzie można zaszczepić się między innymi przeciwko meningokokom, prowadzimy także szczepienia w zakresie fsm, rota wirusy, pneumokoki. 

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908