Profilaktyka diagnostyka leczenie

Atopowe Zapalenie Skóry potocznie określane mianem egzemy czy alergicznego zapalenia skóry to choroba o podłożu genetycznym (nieprawidłowa reakcja immunologiczna na alergeny), na którą dotychczas nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Jednym sposobem leczenia jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków, maści i kremów, i unikanie kontaktu z uczulającymi alergenami.

Czym jest AZS?

To choroba genetyczna, którą najczęściej diagnozuje się w młodym wieku, w okresie największego nasilenia jej objawów. Jest to choroba nieuleczalna, na którą częściej zapadają dziewczynki. Niestety wciąż nie opracowano skutecznej metody leczenia, dlatego w terapii stosuje się leki zastępcze, które redukują objawy choroby. Na szczęście w większości przypadków choroba z czasem ma coraz łagodniejszy przebieg. Oczywiście nie oznacza to, że zupełnie zanika i wciąż wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków, ale życie z nią jest mniej uciążliwe i przy przestrzeganiu zasad higieny oraz unikaniu kontaktu z alergenami można z nią funkcjonować w miarę komfortowy sposób. Co warte podkreślenia, nie jest to choroba zakaźna. Dlatego codzienna pielęgnacja dziecka chorego na AZS nie jest zagrożeniem dla jego opiekunów i nie wymaga stosowania szczególnych środków ochrony.

Skąd się bierze AZS?

Przyczyną Atopowego Zapalenia Skóry jest uszkodzenie jednego lub większej grupy genów, co przekłada się na wystąpienie nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu na alergeny. Wcześniej przypuszczano, że choroba może być wywoływana przez nadmierną higienę lub stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, ale współcześnie zdecydowana większość specjalistów przychyla się do stwierdzenia, że AZS jest chorobą genetyczną. Najczęściej jest to potwierdzone w wywiadach rodzinnych – jedno z rodziców cierpiało na tę chorobę lub zmagali się z nią dziadkowie czy pradziadkowie. Co więcej, w przypadku gdy jedno z rodziców jest chore na AZS, prawdopodobieństwo zachorowania dziecka wynosi około 30%. Gdy oboje rodzice są chorzy, szansa przeniesienia choroby na dziecko wynosi aż 75%, co potwierdza jej genetyczne podłoże.

Po czym rozpoznaje się Atopowe Zapalenie Skóry?

Typowym objawem choroby są miejscowe zmiany skórne powszechnie określane jako egzema. Na zaczerwienionym fragmencie skóry pojawiają się drobne grudki, czemu towarzyszy uciążliwy świąd, który dla wielu chorych jest równie uciążliwy, jak przewlekły ból. Chory nie jest w stanie powstrzymać się od drapania miejsc pokrytych zmianami zapalnymi, co prowadzi do uszkodzenia powierzchni skóry i powstawania nieestetycznych, trwałych znamion. Zapalenia skórne najczęściej pojawiają się w okolicach stawów, na zgięciach pod kolanami, przy łokciach i nadgarstkach. Uczucie świądu jest niekiedy tak dokuczliwe, że chory nie może normalnie funkcjonować – nie może skupić się na nauce czy pracy, może cierpieć na bezsenność.

Niestety pomimo wyraźnych objawów rozpoznanie i prawidłowe zdiagnozowanie choroby nie jest łatwe. W początkowym okresie choroby najczęściej jest ona mylona z łuszczycą, ponieważ objawy obu chorób są do siebie bardzo podobne. Dlatego nie warto opierać się jedynie na diagnozie internisty i możliwe szybko skonsultować się z dermatologiem. Doświadczony lekarz na podstawie dokładnego wywiadu i po wykonaniu dodatkowych badań potrafi określić, z jakim rodzajem choroby mamy do czynienia.

Jak leczyć AZS?

W związku z tym, że u każdego chorego na AZS objawy choroby mogą ulec nasileniu po kontakcie ze ściśle określonym rodzajem lub całą grupą alergenów, dlatego na początku potrzebna jest dokładna diagnostyka. Dermatolog powinien zlecić wykonanie różnorodnych testów i badań krwi, które pozwolą wskazać alergeny, na jakie uczulona jest chora na AZS osoba. Dzięki temu chory może ich unikać w swoim codziennym życiu, co automatycznie, przynajmniej w pewnym stopniu, zabezpieczy go przed nasileniem objawów choroby. W związku z brakiem skutecznych leków unikanie alergenów i stosowanie dobrej jakości kosmetyków, które wzmacniają skórę, jest dziś jednym skutecznym sposobem na radzenie sobie z tą niezwykle uciążliwą chorobą.

Jeśli zauważyłeś jakieś niepokojące zmiany na skórze, nie czekaj, umów wizytę u dermatologa. Poradnia dermatologiczna w Centrum Medycznym Multimedic zaprasza na konsultacje.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook