Profilaktyka diagnostyka leczenie

Cukrzyca to choroba metaboliczna o niejednorodnym charakterze, objawiająca się hiperglikemią, czyli podwyższonym stężeniem cukru we krwi. Zaburzenia w przetwarzaniu glukozy mogą wynikać z niedoboru insuliny lub jej niewłaściwego działania. Stąd też mamy do czynienia z różnymi rodzajami cukrzycy.

Rodzaje cukrzycy i jej przyczyny

Wyróżnia się trzy podstawowe typy cukrzycy. Jest to cukrzyca typu 1, cukrzyca typu 2 oraz cukrzyca ciążowa. Poza tym znana jest również tzw. cukrzyca wtórna, będąca przejawem schorzenia pierwotnego lub długotrwałego stosowania określonych leków. Cukrzyca wtórna może być pochodną poważnych schorzeń trzustki lub wątroby czy stosowania długotrwałej terapii niektórymi sterydami.

Cukrzyca typu 1 – choroba spowodowana przez rzeczywisty niedobór insuliny w organizmie, zwykle pojawiająca się nagle, najczęściej u dzieci lub osób w młodym wieku. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego podawania insuliny. Choroba, zwłaszcza w wieku dziecięcym, ma niezwykle gwałtowny przebieg i bez wdrożenia odpowiedniego leczenia, w dość szybkim czasie prowadzi do poważnych zniszczeń w wielu organach wewnętrznych. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 1 w większym stopniu niż pozostała część populacji, narażone są na występowanie innych chorób autoimmunologicznych, na przykład choroby Addisona czy Hashimoto.

Cukrzyca typu 2 – najczęściej występująca odmiana choroby (około 80% wszystkich diabetyków cierpi właśnie na cukrzycę typu 2), zwykle dotykająca osoby dorosłe, w starszym wieku. U osób chorych na cukrzycę typu 2 występuje tzw. insulinoodporność (zaburzenia w działaniu insuliny lub w procesie jej wytwarzania), a sama choroba najczęściej związana jest z otyłością i nadciśnieniem tętniczym. Osoby chore na cukrzycę typu 2 powinny stosować odpowiednią dietę, zwiększyć swoją codzienną aktywność fizyczną i przyjmować doustne leki przeciwcukrzycowe. W niektórych przypadkach konieczne staje się podawanie insuliny.

Cukrzyca ciążowe – występuje jedynie u kobiet w okresie ciąży i ustępuje po urodzeniu dziecka. Pomimo przejściowego charakteru, cukrzyca ciążowa zagraża zarówno zdrowiu kobiety, jak i życiu rozwijającego się w jej brzuchu dziecka, w związku z czym musi być odpowiednio leczona. Kobiety, które chorowały na cukrzycę ciążową, są w większym stopniu narażone na nawrót choroby w przyszłości, w postaci cukrzycy typu 2.

Objawy cukrzycy i sposoby jej leczenia

Każdy rodzaj cukrzycy objawia się zwiększonym poziomem glukozy we krwi i do zdiagnozowania choroby wystarczy wykonanie prostego badania (pobranie odrobiny krwi i zmierzenie stężenia cukru, ewentualnie badanie moczu). Badanie tego typu powinny wykonać u siebie te osoby, które zaobserwują jeden lub kilka skorelowanych ze sobą objawów. W przypadku cukrzycy typu 1 klasycznymi objawami choroby są: ogólne osłabienie, ciągłe uczucie zmęczenia i senność, zwiększone pragnienie i duży apetyt, częste oddawanie moczu, utrata wagi, pogorszenie jakości widzenia (widzenie podwójne lub rozmazane). W przypadku cukrzycy typu 2 objawy są bardzo podobne, dodatkowo może występować mrowienie w stopach, świąd skóry, suchość skóry, zwiększona skłonność do powstawania siniaków czy problemy z gojeniem się nawet niewielkich ran.

Leczenie cukrzycy to nie tylko podawanie insuliny lub leków przeciwcukrzycowych i stałe monitorowanie poziomu glukozy we krwi, to także konieczność stosowania odpowiedniej diety i zmuszenia się do przynajmniej umiarkowanej aktywności fizycznej. Co prawda cukrzyca jest wciąż chorobą nieuleczalną, ale właściwe żywienie, dbałość o własne ciało i stosowanie odpowiedniego leczenia, pozwoli zachować wysoką jakość życia przez długie lata. 

Poradnia diabetologiczna w Centrum Medycznym Multimedic zaprasza na wizytę u lekarza specjalisty.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908