Profilaktyka diagnostyka leczenie

Ból to rodzaj sygnału ostrzegawczego wysyłanego przez nasz organizm w momencie zaistnienia sytuacji kryzysowej – najczęściej jest nią naruszenie naturalnej struktury tkanek (stłuczenie, zwichnięcie, złamanie czy poparzenie). Ból może być również wywołany przez stan zapalny spowodowany jakiegoś rodzaju infekcją, może mieć także inne, mniej jednoznaczne (dookreślone) przyczyny, o których traktuje właśnie ten tekst.

Zwykle nie jesteśmy w stanie zignorować bólu, zwłaszcza jeśli jest to ból o większym nasileniu, długotrwały, często nawracający. W takiej sytuacji chętnie zwracamy się o pomoc lekarską lub sięgamy po ogólnodostępne środki farmakologiczne o działaniu przeciwbólowym. Według raportów WHO bóle głowy znalazły się w czołowej dziesiątce schorzeń prowadzących do wyraźnego ograniczenia sprawności, mających negatywny wpływ na jakość życia i możliwość wykonywania pracy.

Jakie są najczęstsze przyczyny bólu głowy?

Zdenerwowanie – napięcie nerwowe

Jedną z typowych przyczyn migreny jest silny stres. Ból głowy może pojawić się w niemal każdej stresującej sytuacji i według najnowszych badań, to właśnie takie sytuacje stanowią przyczynę około osiemdziesięciu procent potwierdzonych migren. Co ciekawe, osoba zaadaptowana do stresu może cierpieć na migreny w chwilach wolnych od pracy, na przykład w czasie weekendów.

Bezsenność

Brak wystarczającej ilości snu lub bezsenność może być przyczyną krótkotrwałego bólu głowy, lub bólu utrzymującego się cały dzień. Niewyspanie się to według najnowszych badań jedna z głównych przyczyn migren, zaraz obok stresu. Bezpośrednią przyczyną blisko dwudziestu pięciu procent wszystkich migren jest właśnie zbyt krótki sen, przez który zmęczony organizm nie zdąży się w pełni zregenerować.

Zaburzenia hormonalne u kobiet

Wahania poziomu hormonów, jakich doświadczają kobiety w trakcie cyklu menstruacyjnego, to jedna z najczęstszych przyczyn nawracającego bólu głowy na świecie. Nie bez powodu na bóle głowy uskarżają się właśnie kobiety (według badań przeprowadzonych na chłopcach i dziewczynkach w wieku do 14 lat, na bóle głowy uskarżała się zbliżona liczba dzieci obu płci, w przypadku osób dorosłych bóle głowy występują trzy razy częściej u kobiet niż u mężczyzn). Gwałtowny spadek poziomu estrogenu, do jakiego dochodzi tuż przed miesiączką, powoduje zachwianie równowagi serotoniny, a tym samym zaburza prawidłowe działanie systemu przewodzenia nerwowego, czego następstwem mogą być trudne do zniesienia migreny.

Gwałtowne wahania ciśnienia atmosferycznego

Niektóre osoby wykazują się szczególną podatności na zmiany ciśnienia atmosferycznego, nagły wzrost wilgotności lub temperatury powietrza. Warto przy tym pamiętać, że sama pogoda nie tyle wywołuje ból głowy, ile go wzmacnia. Zostało to udowodnione w wielu badaniach naukowych i znajduje potwierdzenie w szeregu przykładów z życia codziennego. Zmiany pogody wzmacniają nie tylko ból głowy, ale także bóle kostno-stawowe, zwłaszcza u osób po złamaniach, ze zwyrodnieniami stawów, w chorobach reumatycznych i wielu innych.

Odwodnienie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia wody w codziennym funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niewystarczające nawodnienie stanowi przyczynę wielu schorzeń, w tym uporczywego bólu głowy. Powoduje również wzmocnienie bólu wywołanego przez inną przyczynę. Dlatego tak ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości płynów, nawet wówczas, gdy nie odczuwamy wzmożonego pragnienia.

Jak zapobiegać i walczyć z bólami głowy?

Najprostszym, powszechnie dziś dostępnym sposobem walki z migrenami są środki przeciwbólowe bez recepty. Takie preparaty kupimy w każdej aptece i wielu innych miejscach – na stacji paliw czy w zwykłym markecie. Sięgając po tego typu produkty, należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad ich przyjmowania. Wiele preparatów noszących różne nazwy, w swoim składzie posiada te same substancje aktywne. Trzeba zatem uważać, by ich nie przedawkować. W przypadku przedłużającego się, nietypowego lub wyjątkowo intensywnego bólu głowy o nieznanej przyczynie, warto możliwie szybko skonsultować się z lekarzem. Zapraszamy do poradni neurologicznej w CM Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook