Profilaktyka diagnostyka leczenie

Łamanie w kościach, ból głowy, gorączka i inne objawy towarzyszące zwykłemu przeziębieniu to również typowe symptomy grypy, która jest chorobą znacznie groźniejszą od przeziębienia i nigdy nie należy jej lekceważyć.

Grypa to zakaźna choroba wirusowa przenoszona drogą kropelkową, występująca w różnych odmianach. Najczęściej mamy do czynienia z jej wersją sezonową (grypa A lub B wiąże się z ostrym przebiegiem choroby i może przybrać rozmiar epidemii, grypa C ma łagodniejszy przebieg i jest mniej zaraźliwa), choć występują również jej wersje pandemiczne (co kilkanaście-kilkadziesiąt lat pojawia się nowy podtyp wirusa wcześniej niespotykany wśród ludzi, a przez to ekstremalnie niebezpieczny).

Typowe objawy grypy

Choroba atakuje z zaskoczenia, niekiedy nie dając żadnych symptomów ostrzegawczych. Zwykle jednak towarzyszą jej objawy typowe dla przeziębienia, przy czym w grypie mają one nasilony charakter. Bóle mięśni są bardziej dokuczliwe, kaszel bardziej męczący, gorączka znacznie wyższa. Po wysokiej temperaturze sięgającej 40 stopni Celsjusza, najłatwiej poznać, że mamy do czynienia właśnie z grypą, a nie z przeziębieniem.

W typowym przebiegu choroby grypie towarzyszy ogólne osłabienie organizmu, senność, dreszcze, bóle mięśni i bóle głowy, suchy, drażniący kaszel, rzadziej katar, nudności czy bóle brzucha, choć tego typu dolegliwości również mogą się pojawić. Zwykle choroba od momentu zakażenia rozwija się bezobjawowo przez 1-3 dni i nie trwa dłużej niż 5-7 dni.

Leczenie grypy

W łagodnym przebiegu choroby wystarczającą formą terapii jest sen, odpoczynek, dieta bogata w witaminy oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. Przy wysokiej gorączce można się wspomóc, sięgając po ogólnodostępne leki zbijające temperaturę. Większość z nich działa również przeciwzapalnie i przeciwbólowo, co pozwala łagodniej przejść przez cały okres choroby. Gdy objawy nie ustępują lub wydają się nasilać, warto skontaktować się lekarzem. Standardowo w leczeniu grypy nie stosuje się antybiotykoterapii, ale każdy z nas może sięgnąć po naturalny antybiotyk w formie czosnku. Na czas trwania choroby warto odizolować się od innych osób, tak by ich nie pozarażać.

Grypa sezonowa nie jest chorobą szczególnie groźną dla zdrowych i młodych osób, może być jednak poważnym zagrożeniem dla osób starszych, o obniżonej odporności organizmu, a także dla dzieci i kobiet w ciąży. Ciężarna kobieta z objawami przypominającymi grypę bezwzględnie powinna zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeśli jest we wczesnym etapie ciąży (przed 16 tygodniem ciąży). Powikłania pogrypowe mogą być bowiem niezwykle niebezpieczna zarówno dla niej, jak i dla płodu.

Przeciwdziałanie grypie

Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na zabezpieczenie się przed grypą jest szczepienie. Szczepiąc się, minimalizujemy ryzyko zachorowania, a jeśli zachorujemy, zmniejszamy prawdopodobieństwo wystąpienia niezwykle groźnych powikłań pogrypowych, takich jak zapalenie oskrzeli czy zapalenie ucha środkowego. Zaszczepić można się o każdej porze roku, ale najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem sezonu grypowego, czyli jesienią. Szczepienia ponawia się każdego roku – firmy farmaceutyczne przygotowują nową szczepionkę uodparniającą na najpopularniejszy rodzaj wirusa.

Poza szczepieniem możemy również działać profilaktycznie i w ten sposób zmniejszyć ryzyko zarażenia grypą. Przede wszystkim należy dbać o higienę (częste mycie rąk zmniejsza szansę na zarażenie wirusem) oraz dobrą kondycję organizmu. Wówczas, nawet gdy zachorujemy, organizm łatwiej poradzi sobie z chorobą. Należy przede wszystkim zdrowo się odżywiać i odpowiednio długo wysypiać. Brak witamin w diecie, ciągły stres i zmęczenie osłabiają organizm, przez co łatwiej się zarazić.

Jeżeli choroba jest bardzo dokuczliwa i boisz się powikłań, zapisz się na wizytę u lekarza internisty w Centrum Medycznym Multimedic. Ten dokładnie Cię zbada i zaleci ewentualne leczenia.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook