Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

Choć większość kobiet wie o istnieniu szkół rodzenia, to jednak w polskich warunkach, w zajęciach organizowanych przez tego typu placówki bierze udział zaledwie garstka pań spodziewających się dziecka (około 2%). Z czego to wynika?

Przede wszystkim z tradycji. Wiele kobiet zakłada, że skoro ich babki i matki nie uczestniczyły w takich zajęciach to i one nie muszą tego robić. Poza tym zdecydowana większość przyszłych rodziców wiedzę na temat ciąży, porodu i opieki nad niemowlęciem czerpie z internetu, powszechnie dostępnych czasopism i książek. Jednak aby tę wiedzę usystematyzować, rozwiać różnego rodzaju obawy i wątpliwości, uczestnictwo w zajęciach, w szkole rodzenia, wydaje się niezwykle korzystne z punktu widzenia każdego rodzica, nie tylko ciężarnych pań, ale i ich partnerów.

Szkoła rodzenia – z czym to się je?

Zajęcia realizowane przez szkoły rodzenia nie są obowiązkowe i uczestnictwo w nich jest zawsze dobrowolne. Kobieta w ciąży może w takich zajęciach uczestniczyć samodzielnie lub z wybraną przez siebie osobą, nie musi to być jej partner – ojciec dziecka. Nie ma większych przeszkód, by na zajęcia zaprosić przyjaciółkę, mamę czy siostrę.  

Do szkoły rodzenia może zapisać się każda kobieta w ciąży i to niezależnie od tego, czy jest to jej pierwsza ciąża, czy kolejna. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych lub innych ograniczeń wykluczających określoną grupę kobiet. Jednym przeciwwskazaniem mogą być zalecenia lekarza w przypadku ciąży zagrożonej, sugerujące rezygnację z różnych form aktywności.

Najlepszym momentem do zapisania się na zajęcia w szkole rodzenia jest 20. tydzień ciąży – wtedy kobieta ma największą chęci i energii potrzebnej do zdobywania nowej wiedzy i umiejętności. W większości szkół zajęcia trwają około pięciu tygodni, choć oczywiście na rynku działają również takie szkoły, w których zajęcia trwają nawet trzy miesiące. Czas jednego spotkania zwykle nie przekracza 1,5 godziny.

Podstawowym celem działa szkół rodzenia jest przygotowanie kobiety do momentu porodu. Oczywiście sam poród jest naturalnym procesem fizjologicznym i nie da się go powstrzymać. Podczas zajęć można jednak nauczyć się, jak się do niego przygotować. Dzięki temu wszystko to, co jest związane z porodem, nie powinno stanowić już większego zaskoczenia dla kobiety i niepotrzebnie jej stresować. Podczas zajęć można zdobyć wszystkie niezbędne informacje związane nie tylko z porodem i połogiem, ale także z kwestią pobytu w szpitalu. Szkoły informują o przysługujących kobiecie prawach, o zasadach organizowania porodu rodzinnego i wielu innych kwestiach, które mogą zainteresować ciężarną kobietę.

Zajęcia praktyczne w szkole rodzenia

Prócz części teoretycznej, szkoła rodzenia to także zajęcia praktyczne. Podczas zajęć praktycznych kobieta uczy się, jak przygotować swoje ciało do porodu, poznaje najlepsze techniki relaksacyjne i ćwiczy oddech. Dzięki lepszemu zrozumieniu własnego ciała i umiejętności kontrolowania oddechu poród zwykle przebiega sprawniej i jest mniej uciążliwy dla kobiety. Mniej komplikacji podczas porodu i jego krótszy czas to także szybszy powrót do dobrej formy już po porodzie.

Jak opiekować się noworodkiem?

Zajęcia w szkole rodzenia odnoszą się nie tylko do kwestii związanych z porodem i połogiem, ale także opieki nad noworodkiem. Przyszłe mamy uczą się, jak w prawidłowy sposób pielęgnować dziecko (jak je kąpać, przewijać czy karmić) i jak przygotować się do jego przyjścia na świat – sprawy związane z przygotowaniem wyprawki dla dziecka, urządzeniem pokoiku dziecięcego, zaopatrzeniem się w podstawowe sprzęty usprawniające opiekę nad dzieckiem. Zwykle osobna część zajęć poświęcona jest kwestii karmienia piersią. Podczas tego typu zajęć panie poznają najlepsze techniki karmienia i dowiadują się o ewentualnych problemach związanych z naturalnym sposobem żywienia noworodka.

Poza kwestiami technicznymi, w sposób bezpośredni związanymi z porodem, połogiem, pobytem w szpitalu czy pielęgnacją noworodka, zajęcia w szkołach rodzenia dają również kobietom możliwość psychicznego przygotowania się do czekającej je zmiany. Takie spotkania to także dobra okazja do wyjścia z domu i spotkania się innymi, przyszłymi rodzicami. Dzięki zdobytej wiedzy stres związany z oczekiwanym porodem jest zwykle mniejszy, a wyedukowana i przygotowana do porodu kobieta zyskuje większą pewność siebie i łatwiej mierzy się z wyzwaniami nieodległej przyszłości.

Centrum Medyczne Multimedic zaprasza na bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48
Pielęgniarka: 570 880 908
Położna: 570 880 608