Profilaktyka diagnostyka leczenie

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B) lub inaczej mówiąc żółtaczka wszczepienna to choroba zakaźna wywoływana przez wirus HBV. Podstawową drogą przenoszenia wirusa jest krew, w związku z czym każdy kontakt z krwią nosiciela wirusa wiąże się z ryzykiem zarażenia.

Do zakażenia może dojść na trzy sposoby: drogą krwiopochodną (kontakt z krwią nosiciela wirusa HBV), płciową (podczas kontaktów seksualnych bez zabezpieczenia) i okołoporodową (gdy nosicielka wirusa zaraża swoje dziecko). Najczęstszym źródłem zakażeń jest krew. Do zakażenia może dojść podczas wykonywania rutynowego zabiegu lub operacji, przy okazji wizyty u stomatologa lub kosmetyczki (podczas zabiegów związanych z używaniem igieł). Wirus HBV wnika do organizmu człowieka znacznie łatwiej niż wirus HCV (10 razy łatwiej) i wirus HIV (do 100 razy łatwiej), w związku z czym ryzyko zarażenia przy przypadkowym kontakcie z krwią lub płynami ustrojowymi nosiciela jest niezwykle wysokie.

Wirus HBV – co to takiego?

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to choroba wywoływana przez wirus HBV (hepatitis B virus) z rodziny Hepadnaviridae. Po zarażeniu dochodzi do namnożenia wirusowych białek w błonie komórkowej hepatocytów (komórek wątrobowych), co wyzwala reakcję obronną układu odpornościowego i prowadzi do powstania rozległych uszkodzeń wątroby.

Drogi zakażenia wirusem HBV:

  • Krwiopochodne – najczęstszą przyczyną zakażeń wirusem HBV jest bezpośredni kontakt z krwią nosiciela wirusa. Wystarczy mikroskopijna ilość krwi (ilość niedostrzegalna gołym okiem), która dostanie się na błonę śluzową lub uszkodzoną skórę, by spowodować zarażenie. Najczęściej do takiego zarażenia dochodzi podczas wykonywania zabiegów związanych z naruszeniem powierzchni skóry – przy okazji operacji i innych zabiegów medycznych, a także podczas wykonywania tatuaży, przebijania uszu, zabiegów akupunktury czy wizyt u stomatologa (gdy stomatolog nie dba o sterylność narzędzi). Co warte podkreślenia, do zarażenia może dojść również wtedy, gdy używamy tych samych przedmiotów higieny osobistej, co osoba zarażona. Wirus może być przenoszony przez maszynki do golenia, nożyczki, szczoteczki do zębów i inne przedmioty, na których mogą znaleźć się płyny ustrojowe zarażonej osoby.
  • Płciowe – stosunki seksualne bez zabezpieczenia (bez stosowania prezerwatywy) to kolejna z typowych dróg przenoszenia wirusa HBV. By zabezpieczyć się przed wirusem, należy stosować prezerwatywy, również podczas seksu oralnego. Wirus HBV z łatwością przenika przez błony śluzowe i do zarażenia zwykle wystarczy chwilowy kontakt z niewielką ilością płynu ustrojowego nosiciela. Oczywiście prezerwatywa nie gwarantuje całkowitego bezpieczeństwo, bo zawsze istnieje ryzyko jej pęknięcia podczas stosunku. Jednak materiał, z jakiego wykonuje się prezerwatywy, jest nieprzenikliwy dla wirusa HBV i w tym sensie tego typu zabezpieczenie stanowi najlepszą ochronę przed zarażeniem wirusem drogą płciową. Prócz stosowania prezerwatyw, warto uważać również na wszelkie ranki, które mogą pojawić się w okolicy narządów płciowych. Gdy dojdzie do kontaktu wydzieliny z uszkodzoną powierzchnią skóry lub błony śluzowej, ryzyko zarażenia znacznie wzrasta.   

Okołoporodowe – gdy nosicielką wirusa HBV jest kobieta w ciąży, do zarażenia dziecka może dojść zarówno w trakcie trwania ciąży, jak i podczas porodu. By zapobiec zarażeniu (gdy u kobiety potwierdzono zakażenie wirusem HBV) dziecku podaje się mu immunoglobuliny HBIG (blokują działanie wirusa HBV) i szczepionkę (pierwszą dawkę szczepionki przeciwko wirusowi HBV należy podać dziecku w ciągu 24h od urodzenia).

Centrum Medycne Multimedic zaprasza na szczepienia przeciw WZW B.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook