Profilaktyka diagnostyka leczenie

Wakacyjny wyjazd niemal zawsze wiąże się z większą ekspozycją na słońce i choć piękna opalenizna dodaje nam uroku, według ekspertów może być przyczyną rozwoju niezwykle groźnych dla naszego życia i zdrowia nowotworów skóry. Szczególnie że zagrożeniem mogą być nawet na pozór błahe oparzenia słoneczne spowodowane niewłaściwą ochroną przed słońcem.

Pomimo wielu ostrzeżeń, wciąż wiele osób zapomina o stosowaniu specjalnych kremów z filtrem, które mają zabezpieczyć skórę przed negatywnym wypływem szkodliwego promieniowania słonecznego. Trzeba pamiętać, że nawet kilku - kilkunastominutowa ekspozycja na słońce, zwłaszcza w upalny i słoneczny dzień roku, może doprowadzić do powstania delikatnych oparzeń słonecznych, a te zwiększają prawdopodobieństwa zachorowania na nowotwór skóry w przyszłości.

W społeczeństwie panuje przekonanie graniczące z pewnością, że kilkunastominutowy pobyt na słońcu bez zastosowania specjalnego kremu z filtrem, nie stanowi dla ludzkiego ciała najmniejszego zagrożenia. Wręcz przeciwnie, wiele osób uważa, że ekspozycja na słońce bez stosowania kremów z filtrem jest korzystna dla kondycji skóry i ogólnego stanu zdrowia. Tymczasem wystarczy kilka-kilkanaście minut przebywania na ostrym słońcu, by doznać lekkich, na pierwszy rzut oka niegroźnych oparzeń słonecznych, które w przyszłości mogą okazać się brzemienne w skutkach.

Badania naukowe wskazują, że nawet krótkotrwała ekspozycja na słońce bez stosowania odpowiednich kremów z filtrem, zwłaszcza w przypadku osób o jasnej, delikatnej karnacji skóry, może i zwykle kończy się oparzeniem słonecznym. Poza tym zgodnie z najnowszą wiedzą, krótkotrwała i nieregularna ekspozycja na słońce jest groźniejsza dla skóry, niż długotrwałe przebywanie na słońcu i zwykle kończy się oparzeniem słonecznym.

Na pierwszy rzut oka delikatne zaczerwienienia skóry, które bardzo szybko brązowieją (zwykle po kilku dniach),  nie wydają się groźne. Tymczasem nowotwory skóry rozwijają się wolno i od momentu oparzenia słonecznego do zdiagnozowania czerniaka zwykle mija kilkanaście lat. Brak bezpośredniej korelacji czasowej sprawia, że wiele osób nie wiąże swojej choroby z oparzeniami słonecznymi, jakich doświadczyli kilka, czy kilkanaście lat temu. Tymczasem taka zbieżność istnieje i warto o tym pamiętać.

Szczególnie podatne na oparzenia słoneczne są młode osoby o jasnej karnacji skóry, z piegami lub licznymi zmianami barwnikowymi. Nie można jednak zapomnieć, że na czerniaka może zachorować każdy, bez względu na płeć, wiek czy odcień skóry. Dlatego nawet w przypadku krótkotrwałego przebywania na ostrym słońcu należy zabezpieczyć swoją skórę specjalnym kremem z filtrem. Pamiętamy również o zakrywaniu głowy czapką lub kapeluszem, a także o stosowaniu okularów przeciwsłonecznych z filtrem. To szczególnie ważne w przypadku osób z jasnymi oczami, które w większym stopniu narażone są na rozwój czerniaka.

Kremy z filtrem stosujemy przy każdej ekspozycji na słońce, również tej krótkotrwałej. Krem wcieramy w skórę zanim wyjdziemy na słońce i czynność tę powtarzamy w trakcie opalania – przebywania na słońcu, co kilka godzin.

W razie pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości odnośnie zmian skórnych zapraszamy do naszej poradni dermatologicznej.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook