Profilaktyka diagnostyka leczenie

Wbrew powszechnej opinii opieka psychologiczna nie polega tylko i wyłącznie na diagnozowaniu różnego rodzaju zaburzeń emocjonalnych i udzielaniu pomocy w zakresie ich leczenia. Doświadczony psycholog zajmuje się pacjentem w sposób kompleksowy. Dba nie tylko o jego stan psychiczny, ale i fizyczny, co w przypadku pacjentów psychosomatycznych zmusza do sięgania po konsultacje z lekarzami wielu specjalizacji. Psycholog powinien zatem umieć uporządkować cały system opieki nad danym pacjentem.

Właściwa diagnostyka

Wielu współczesnych pacjentów ma objawy psychosomatyczne, w związku z czym ich prawidłowe zdiagnozowanie wymaga dłuższego czasu i głębszej analizy. Część pacjentów takie objawy przypisuje naturze somatycznej, ich przyczyny doszukując się w niewłaściwym funkcjonowaniu jakiegoś organu, składając na karb infekcji lub choroby ogólnoustrojowej. Druga część pacjentów od razu zakłada, że to problem natury psychologicznej. Tymczasem wiele objawów typowych dla depresji czy stanów lękowych może mieć podłoże somatyczne i wynikać z choroby somatycznej czy niewłaściwej diety i związanych z tym niedoborów niezbędnych mikroelementów. Psycholog musi zatem potrafić rozróżnić, które stany mają podłoże psychologiczne, a które są pochodną zaburzenia ustrojowego (somatycznego). W tym celu przygotowywany jest plan postępowania wobec konkretnego pacjenta.

Diagnostyka w gabinecie psychologicznym polega nie tylko na przeprowadzeniu wywiadu, w tym środowiskowego i obserwacji pacjenta w różnych warunkach i sytuacjach, ale także na diagnozie różnicowej, diagnozie przeprowadzonej wieloma dokładnie opisanymi metodami pomiaru psychometrycznego – skalami, kwestionariuszami, testami oraz metodami określanymi jako miękkie, czyli tzw. projekcjami (m.in. oceny wytworów własnych pacjenta).

Pogłębiona diagnostyka pozwala na dokonanie całościowej oceny stanu psychofizycznego pacjenta, a tym samym na dostrzeżenie pierwotnego źródła problemu oraz innych dysfunkcji, które mogą nasilać określone objawy. Dla przykładu pacjenci zgłaszający się do psychologów z problemami w zakresie zaburzeń odżywiania bardzo często cierpią również na różnego rodzaju zaburzenia osobowości. Leczenie takich pacjentów powinno obejmować zatem zarówno psychoterapię, jak i konsultacje medyczne lekarzy wielu innych specjalizacji – internisty, psychiatry, dietetyka, gastroenterologa, niekiedy kardiologa. Dzięki kompleksowej opiece psychologicznej pomoc jest właściwie ukierunkowana i terapia przynosi lepsze efekty.

Konsultacje psychologiczne to także możliwość zyskania narzędzi do samodzielnej pracy realizowanej już poza gabinetem psychologicznym. Zwykle ma to formę prowadzenia przez pacjenta dziennika, w którym zapisuje swoje stany emocjonalne i uczucia. Może mieć również formę ćwiczeń behawioralnych, których efekty i przydatność omawia się podczas kolejnych wizyt u psychologa.

Dzięki kompleksowemu wsparciu psychologicznemu pacjent wychodzi z gabinetu psychologa z listą zaleceń oraz ewentualnych skierowań do lekarzy specjalistów. Może liczyć również na pisemną opinię wstępną na temat stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, z wypisem rozpoznanych jednostek chorobowych. Przy długotrwałej współpracy można uzyskać również bardziej szczegółowe opinie dla różnego rodzaju instytucji – oświatowych, ochrony zdrowia, różnego rodzaju poradni, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy sądu.

Weryfikacja stanu zdrowia pacjenta

Psycholog dysponuje rozbudowanym katalogiem narzędzi diagnostycznych umożliwiających zweryfikowanie stanu zdrowia pacjenta, niedostępnych dla innych specjalistów. Do najpopularniejszych, specjalistycznych metod diagnozy psychologicznej zalicza się diagnozę:

  • neuropsychologiczną polegającą na ocenie funkcji poznawczych (pamięci, koncentracji, przerzutności uwagi, funkcji wykonawczych, myślenia, abstrahowania, zapominania);
  • psychogeriatryczną pozwalającą diagnozować zespoły otępienie, dysfunkcje neurodegeneracyjne, zdarzenia neurologiczne, zespoły organiczne;
  • zaburzeń neurorozwojowych, takich jak autyzm czy ADHD;
  • zaburzeń zachowania i emocji, ocenę ryzyka suicydalnego i aktów autoagresji oraz wykluczenia społecznego;
  • zaburzeń depresyjnych i lękowych;
  • zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja, bulimia, ortoreksja (obsesyjne kontrolowanie jakości pożywienia) czy syndrom kompulsywnego objadania się;
  • zaburzeń snu;
  • zaburzeń rozwojowych u dzieci, takich jak nocne moczenie się dziecka, rywalizacja z rodzeństwem, trudności adaptacyjne i separacyjne z rodzicami.

Ponadto w ramach pomocy psychologicznej realizowane są mediacje małżeńskie, konsultacje psychobariatryczne i z zakresu psychoestetyki, a także wykonywane są diagnozy Zespołu Stresu Pourazowego, orientacji i kompetencji edukacyjnych oraz zawodowych.

Wizyta u psychologa to doskonały sposób na zmierzenie się z problemami natury emocjonalnej. Dzięki psychoterapii zyskujemy możliwość odzyskania poczucia sprawczości i kontroli nad własnym życiem. Psychoterapia to także dobra okazja do nauczenia się nazywania dręczących nas problemów i określania własnych emocji, a tym samym ich oddemonizowania i nauczenia się tego, jak sobie z nimi radzić.

Centrum Medyczne Multimedic zaprasza na konsultacje do poradni psychologicznej.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook