Profilaktyka diagnostyka leczenie

Nieprawidłowe działanie lub uszkodzenie tkanek oraz narządów układu sercowo-naczyniowego to główne przyczyny zgonów w naszym kraju. Choroby układu krążenia są powszechne, a w związku z wywołującymi je lub nasilającymi ich charakter czynnikami, określane jako choroby cywilizacyjne. Częściej zapadają na nie stosunkowo młodzi mężczyźni (40-50 lat), którzy przez brak wczesnej diagnostyki i odpowiedniego leczenia, również częściej umierają.

Nadciśnienie tętnicze

To najczęściej występujące i jednocześnie często bagatelizowane przez pacjentów schorzenie będące główną przyczyną zgonów kobiet i drugą w kolejności przyczyną zgonów wśród mężczyzn. Nadciśnienie najczęściej rozwija się bezobjawowo przez wiele lat, powodując nieodwracalne zmiany w strukturze naczyń krwionośnych, zwiększając ryzyko udaru mózgu, uszkodzenia nerek, a nawet ich niewydolności, uszkodzenia wzroku i miażdżycy.

Każdy, kto kończy czterdzieści lat, powinien od czasu do czasu sprawdzać swoje ciśnienia, by w razie potrzeby podjąć próby jego obniżenia. Przy niewielkim nadciśnieniu skutecznym sposobem na jego zbicie jest zmiana dotychczasowego stylu życia – więcej aktywności fizycznej i mniej soli w codziennej diecie. Gdy ciśnienie utrzymuje się na wysokim poziomie (powyżej 140/90 mm Hg) lub jest skaczące, wówczas lekarz może wprowadzić leki, które je obniżą i ustabilizują.

Miażdżyca

Odkładanie się blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych to długotrwały proces, który w pewnym momencie kończy się niezwykle tragicznie – oderwanie się blaszki miażdżycowej powoduje zamknięcie światła naczynia, tym samym prowadząc do niedokrwienia zasilanego przez nie w krew organu. Oczywiście poważnym zagrożeniem są już odkładające się na wewnętrznych ściankach naczyń lipidy, kolagen i złogi wapnia, które stopniowo ograniczają przepływ krwi przez naczynie, co jest szczególnie niebezpieczne, gdy dotyczy naczyń mózgowych, wieńcowych i nerkowych.

Ograniczenie procesów miażdżycowych jest jak najbardziej możliwe. Przede wszystkim należy kontrolować ciśnienie krwi i trzymać w ryzach poziom cholesterolu. Warto w tym celu zmienić dietę na lżejszą, z mniejszą ilością soli i tłuszczu zwierzęcego oraz zacząć regularnie ćwiczyć.

Choroba wieńcowa

Niedokrwienna choroba serca to efekt zaawansowanej miażdżycy naczyń wieńcowych, co powoduje ograniczenie przepływu krwi zasilającej mięsień sercowy. W efekcie zmniejszonej podaży tlenu mięsień się męczy, pojawiają się związane z tym dolegliwości bólowe oraz uczucie gniecenia w klatce piersiowej, które nasila się w sytuacjach stresowych oraz przy większej aktywności fizycznej.   

Niewydolność serca

To schorzenie polegające na zmniejszeniu efektywności pracy serca, które nie może zaspokoić potrzeb organizmu na tlen transportowany wraz z krwią – serce pompuje za mało krwi, przez co chory odczuwa ciągłe zmęczenie.

W zdecydowanej większości przypadków niewydolność serca to efekt choroby wieńcowej i przebytego zawał. Rzadziej jest to pochodna chorób zastawek i kardiopatii. Ryzyko wystąpienia choroby rośnie wraz z wiekiem, szczególnie szybko po 60. roku życia. Pierwszymi symptomami niewydolności serca jest uczucie osłabienia związane z aktywnością fizyczną, nocny kaszel, obrzęki stawów skokowych. Z czasem słabość się nasila i wykonywanie nawet najprostszych czynności staje się trudne lub wręcz niemożliwe.

Zawał mięśnia sercowego

Bezpośrednio z powodu zawału serca umiera w Polsce każdego roku około 30 tysięcy osób. To niezwykle niebezpieczny stan, w którym dochodzi do zamknięcia tętnicy doprowadzającej krew do mięśnia sercowego, co w konsekwencji prowadzi do jego częściowego obumarcia.

Do zawału zwykle dochodzi w procesie choroby niedokrwiennej serca (niewydolności serca), a najczęstszymi przyczynami są postępująca miażdżyca, wysoki poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, otyłość i związana z nią nieprawidłowa dieta, mała aktywność fizyczna, palenie papierosów, a także niektóre choroby towarzyszące, na przykład cukrzyca.

Udar mózgu

To choroba zwykle kończąca się poważnym upośledzeniem funkcji motorycznych i poznawczych, często w bezpośredni sposób prowadząca do zgonu. Wyróżniamy udar krwotoczny określany mianem wylewu (ma formę krwotoku do mózgu) oraz niedokrwienny, polegający na zamknięciu światła naczynia doprowadzającego krew do pewnego obszaru mózgu – pojawia się rodzaj zawału.

Typowymi objawami udaru mózgu są zaburzenia mowy i widzenia, splątanie, niedowład połowiczny (z prawej lub lewej strony ciała), ograniczenie czucia, drętwienie lub mrowienie jednej strony ciała, zdrętwienie połowy twarzy z charakterystycznym opadaniem kącika ust. W efekcie udaru dochodzi do trwałego uszkodzenia części mózgu i związanych z tym niedowładów.

Poradnia kardiologiczna w Centrum Medycznym Multimedic zaprasza na konsultacje.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook