Profilaktyka diagnostyka leczenie

Jednym z najczęstszych problemów stomatologicznych, z jakim zmagają się małe dzieci, jest próchnica zębów. Według badań z 2015 roku w Polsce próchnicą dotkniętych jest około pięćdziesięciu procent dzieci w wieku do trzech lat i blisko osiemdziesiąt procent pięciolatków. Skala choroby jest więc duża, a zwlekanie z podjęciem leczenia zwykle przekłada się na problemy z zębami w wieku starszym – lakowanie zębów to sprawdzony sposób na ograniczenie ryzyka próchnicy, zwłaszcza u najmłodszych dzieci.

Co to jest lakowanie zębów?

To szybki, stosunkowo prosty i co najważniejsze bezbolesny zabieg profilaktyczny, którego celem jest wygładzenie powierzchni zębów, a tym samym ułatwienie ich codziennej pielęgnacji. Przy pomocy płynnego laku wypełnia się wszelkiego rodzaju bruzdy i anatomiczne zagłębienia powierzchni żujących zębów, dzięki czemu w tych miejscach przestają się gromadzić resztki pokarmów i różnego rodzaju osady tworzące przyjazne środowisko dla chorobotwórczych bakterii odpowiedzialnych za próchnicę zębów. Lakowane zęby łatwiej się szczotkuje, a sam zabieg szczotkowania staje się efektywniejszy.

Zabiegi lakowania zębów mogą być wykonywane nie tylko w profesjonalnych gabinetach dentystycznych przez stomatologów, ale także przez asystentki dentystyczne czy nawet szkolne higienistki. Tego typu zabiegi wykonuje się u dzieci w wieku 3-5 lat na mlecznych zębach trzonowych, a także u dzieci specjalnej troski na zębach mlecznych i stałych oraz w przypadku młodzieży szkolnej, a nawet osób dorosłych na tzw. zębach mądrości (ósemki) lub przy punktowych ubytkach, gdy istnieją wskazaniach do stosowania metody leczenia oszczędzającego. Lakowanie jest również wskazane u osób przyjmujących leki powodujące suchość w jamie ustnej.

Jak wygląda procedura lakowania zębów?

Zabieg może być realizowany tylko na zdrowe zęby, w związku z czym, w przypadku już występującej próchnicy, w pierwszej kolejności powinno się wyleczyć istniejące ubytki. Najczęściej przed lakowaniem stomatolog oczyszcza powierzchnię zębów przy zastosowaniu metody piaskowania – podczas piaskowania zębów małych dzieci stosuje się obecnie owocowe pasty, dzięki czemu maluchy chętniej godzą się na zabieg. Po oczyszczeniu zębów stomatolog płucze jamę ustną i ją osusza. Następnie w wybrane miejsca nakładany jest płynny lak – zwykle do jego nakładania wykorzystuje się strzykawkę, ale bez igły. Po nałożeniu laku należy go jeszcze utwardzić, stosując specjalną lampę do polimeryzacji (niebieskie światło). Utwardzanie trwa zaledwie kilkanaście sekund.

Trzonowe zęby mleczne warto lakować zaraz po ich wyrżnięciu, tak by od razu zabezpieczyć je przed próchnicą. Sam lak jest stosunkowo trwały, ale co pewien czas warto skontrolować zalakowane zęby i w razie konieczności procedurę lakowania powtórzyć. Na pierwszą wizytę kontrolą u stomatologa warto wybrać się z dzieckiem wraz z pojawieniem się u niego pierwszych ząbków – gdy dziecko ma około roku. Zabiegi lakowania rozpoczynamy w 2-3 roku życia dziecka, gdy zaczynają pojawiać się pierwsze mleczne zęby trzonowe. W związku z tym, że takie zęby dość szybko rosną, w tym okresie stomatologa należy odwiedzać znacznie częściej niż zwykle, najlepiej przynajmniej raz na kwartał. Dzięki temu, zabiegowi lakowania można poddawać kolejne wyżynające się zęby, zanim zostaną zajęte przez próchnicę. Zwlekanie z zabiegiem najczęściej kończy się próchnicą, której leczenie jest znacznie trudniejsze i bardziej nieprzyjemne dla dziecka. Z lakowania zębów warto korzystać również wtedy, gdy u dziecka pojawiają się pierwsze stałe trzonowce. Taki zabieg w szczególności polecany jest na szóstki, które dość szybko atakowane są przez próchnicę. Lakowanie zaleca się również w przypadku ósemek, które wyżynają się jako ostatnie, często już w wieku dorosłym. Oczywiście można lokować także pozostałe zęby trzonowe – niestety zabiegi lakowania u dorosłych nie są refundowane.

Dlaczego warto lakować zęby?

To zbieg drastycznie obniżający ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, w przypadku małych dzieci nawet o dziewięćdziesiąt procent. Dzięki wyrównaniu powierzchni zębów jest to zabieg ułatwiający realizację codziennych zabiegów higienicznych – szczotkowanie zębów jest łatwiejsze i efektywniejsze. Warto jednak pamiętać, że samo lakowanie nie przeciwdziała próchnicy i jeśli dziecko nie będzie dbało o zęby – nie będzie ich regularnie szczotkowało i nitkowało, wówczas próchnica prawdopodobnie i tak się pojawi. Dlatego prócz lakowania zębów u dziecka, zaleca się również przeprowadzenie zabiegu fluoryzacji, który wzmacnia słabe szkliwo zębów mlecznych. Niezbędne są również regularne wizyty u stomatologa w celu wychwycenia ewentualnych zmian już na wczesnym etapie, a także w celu uzupełnienie ewentualnych niedoborów laku, który z czasem może się zetrzeć.

Lakowanie zębów to zabieg bezbolesny i bardzo szybki, w znaczący sposób zmniejszający ryzyko wystąpienia próchnicy zębów, zwłaszcza w przypadku najmłodszych dzieci. Wbrew pojawiającym się w przestrzeni publicznej opiniom nie ma żadnych potwierdzonych badań sugerujących szkodliwość laku czy procedury lakowania. Taki zabieg warto wykonywać nie tylko w przypadku zębów mlecznych, ale i stałych. Oczywiście muszą to być zęby zdrowe, wolne od próchnicy.

Zapraszamy do Poradni stomatologicznej w Centrum Medycznym Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook