Profilaktyka diagnostyka leczenie

Od 8 stycznia 2021 roku lekarze mają możliwość wystawania elektronicznych skierowań na niektóre rodzaje świadczeń medycznych. To spore udogodnienia zarówno dla pacjentów, jak i wielu placówek ochrony zdrowia oraz kolejny przykład postępującej informatyzacji całego systemu. E-skierowanie, podobnie jak wcześniej wprowadzone e-recepty i e-zwolnienia, umożliwia załatwienie wielu spraw drogą elektroniczną, co zwłaszcza w dobie pandemii jest rozwiązaniem niezwykle pożądanym.

Co to jest e-skierowanie?

To elektroniczny dokument zastępujący tradycyjne skierowanie w formie papierowej, automatycznie przypisywany do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) i w nim zapisywany. Dzięki zastąpieniu tradycyjnych skierowań papierowych przez ich elektroniczny odpowiednik, pacjent rejestrujący się na określone świadczenie medyczne w sposób zdalny lub telefonicznie, nie ma już obowiązku fizycznego dostarczenia do danej placówki skierowania. Jest ono zapisane w systemie i wybrana placówka, w której się zarejestrujemy na świadczenie, ma do niego zdalny dostęp (wystarczy podać kod e-skierowania). Wcześniej każdy pacjent miał obowiązek w ciągu 14 dni od momentu rejestracji dostarczyć do placówki oryginał skierowania – dziś jest to już niepotrzebne.

Na co można wystawić e-skierowanie?

Wystawienie elektronicznych skierowań odnosi się do wielu kategorii świadczeń medycznych, przede wszystkim są to skierowania na leczenie szpitalne i wszelkie ambulatoryjne świadczenia specjalistyczne z wyłączeniem porad z zakresu logopedii. Od 8 stycznia 2021 roku elektroniczne skierowania wystawiane są również na rezonans magnetyczny, badanie endoskopowe przewodu pokarmowego, badania medycyny nuklearnej, tomograf komputerowy – również wówczas, gdy badanie jest finansowane ze środków innych niż ubezpieczenie NFZ, a także na badanie echokardiograficzne płodu. Prawdopodobnie w kolejnych latach lista świadczeń, na które wystawiane są e-skierowania ulegnie wydłużeniu, obejmując kolejne rodzaje zabiegów, badań i innych procedur medycznych.

Kto wystawia i jak wygląda e-skierowanie?

Podobnie jak w przypadku e-recepty czy e-zwolnienia, za wystawienie dokumentu odpowiada lekarz. Ma ono formę elektroniczną przypisaną do IKP. Pacjent może otrzymać je w formie wiadomości SMS – jako czterocyfrowy kod, wiadomości email z plikiem PDF lub wydruku informacyjnego (dedykowane osobom, które nie posiadają telefonu lub nie mają dostępu do Internetu). Co ważne, e-skierowanie można uzyskać nie tylko podczas osobistej wizyty u lekarza, ale także podczas teleporady, czyli telefonicznej konsultacji medycznej.

Jakie są największe zalety skierowań elektronicznych?

Poza komfortem wynikającym z braku konieczności dostarczenia oryginału skierowania do placówki, w której się rejestrujemy na badanie, zabieg czy konsultację medyczną, dużym plusem elektronicznych skierowań jest również ich automatyczne przypisanie do IKP. Skierowania zapisują się na Internetowym Koncie Pacjenta, współtworząc historię leczenia każdej osoby, co może usprawniać diagnostykę i redukować jej koszty. E-skierowania nie można zgubić, nie ma najmniejszych problemów z jego odczytaniem (ręcznie wypisane skierowania od lekarzy były często nieczytelne) i na jego podstawie można zapisać się na świadczenie wyłącznie do jednej placówki – w ten sposób eliminowany jest proceder rejestracji w wielu placówkach na jedno skierowanie, co powodowało wydłużanie kolejek i chaos w rejestracji.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook Przychodnia Felin Mapka