Profilaktyka diagnostyka leczenie

Zaburzenia rytmu pracy serca to dość częsta i jednocześnie niebezpieczna dolegliwość, zwłaszcza jeśli ją zlekceważymy i nie wdrożymy odpowiedniego leczenia. Według różnych statystyk migotanie przedsionków może dotyczyć blisko jednej czwartej osób po 65 roku życia, w znaczący sposób zwiększając ryzyko wystąpienia udaru mózgu, a także zatoru i niewydolności mięśnia sercowego. Na szczęście migotaniu można skutecznie przeciwdziałać, a przez odpowiednie leczenie zapobiegać jego konsekwencjom.

Co to jest migotanie przedsionków?

To jedno z najczęściej występujących zaburzeń rytmu pracy serca, które polega na okresowo występujących, nieregularnych, najczęściej bardzo szybkich skurczach przedsionków serca. Według różnych statystyk tego typu dolegliwość może dotyczyć nawet 600-700 tys. dorosłych Polaków, przy czym w większej części są to mężczyźni. Migotanie przedsionków jest zwykle konsekwencją innej choroby przyczyniającej się do uszkodzenia mięśnia sercowego, na przykład cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy wad wrodzonych zastawek serca. Jego przyczyną może być także otyłość i wynikająca z niej mała aktywność fizyczna. Migotanie przedsionków może pojawić się również epizodycznie w przypadku zaburzenia poziomu elektrolitów, na przykład po intensywnym wysiłku fizycznym (na skutek obniżenia poziomu potasu i magnezu we krwi) oraz w przebiegu nadczynności tarczycy.

Po czym rozpoznać migotanie przedsionków?

Mając wiedzę na temat typowych objawów tego zaburzenia, można szybciej je rozpoznać, skonsultować się z lekarzem i za jego radą wdrożyć odpowiednie leczenie. Do najczęstszych objawów migotania przedsionków zalicza się: palpitacje serca, czyli tzw. kołatanie, omdlenia, zawroty głowy, nudności, wzmożoną potliwość, szybkie i nieregularne bicie serca, a także uczucie zmęczenia, obniżenie ogólnej wydolności organizmu, duszności oraz ból w klatce piersiowej.

W związku z tym, że migotanie przedsionków znacznie częściej dotyczy seniorów niż osób młodych, osoby po 65 roku życia wymienionych objawów nigdy nie powinny lekceważyć, zwłaszcza gdy kilka z nich występuje jednocześnie. Na przykład, gdy dyskomfortowi w klatce piersiowej lub uczuciu kołatania serca towarzyszy wzmożona potliwość, nudności czy zawroty głowy, należy możliwie szybko skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego migotania przedsionków nie można lekceważyć?

Choć zaburzenie ma zwykle chwilowy charakter i przynajmniej w początkowej fazie choroby ustępuje samoczynnie, to jednak w znaczący sposób zwiększa ryzyko wystąpienia zatoru tętnicy obwodowej, śledzionowej i krezkowej, niewydolności serca, niedokrwienia mózgu i w konsekwencji udaru, który może doprowadzić do zgonu lub ciężkiej niepełnosprawności. Warto podkreślić, że według niektórych badań migotanie przedsionków pięciokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia udaru mózgu.  Dlaczego tak się dzieje?

Przy migotaniu przedsionków, w związku z ich nieregularną pracą (nieprawidłowym, niepełnym skurczu), część krwi w nich zalega, co zwiększa ryzyko powstania zakrzepu. Gdy skrzep z przedsionka przedostanie się do krwiobiegu, może zablokować jedną z kluczowych tętnic lub dotrzeć do mózgu. W tym ostatnim przypadku następuje blokada przepływu krwi i dochodzi do udaru.

Zapobieganie i leczenie migotania przedsionków

Najlepszym sposobem na uniknięcie problemów z nieregularną pracą serca jest profilaktyka. Trzeba dbać o dietę, zrezygnować z palenia, utrzymywać prawidłową masę ciała i nie zapominać o aktywności fizycznej. Regularny, niezbyt intensywny wysiłek fizyczny, na przykład codzienne spacery czy jazda na rowerze, jest wskazany w każdym wieku. Gdy problem już się pojawi, prócz wprowadzenia drobnych zmian w codziennym stylu życia, należy wdrożyć również odpowiednie leczenie farmakologiczne. Osoby ze zdiagnozowanym migotaniem przedsionków najczęściej przyjmują leki przeciwkrzepliwe, które zmniejszają ryzyko powstawania skrzepów w przedsionkach serca.

Zauważyłaś/eś u siebie któryś z objawów igotania przedsionka lub inne niepojące objawy ze strony układu krwionośnego? Nie czekaj, umów się do poradni kardiologicznej w Centrum Medycznym Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook