Profilaktyka diagnostyka leczenie

Choć większość osób zmagających się z problemem trądziku pomocy szuka zwykle u dermatologa, to jednak przynajmniej w części przypadków równie dobrym wyborem będzie wizyta u endokrynologa. Warto pamiętać, że trądzik jest objawem zaburzeń hormonalnych, co w okresie pokwitania jest czymś zupełnie naturalne, ale w wieku późniejszym już niekoniecznie. To endokrynolog sprawdza, czy trądzik wynika z zaburzeń hormonalnych, czy też jest typowym problemem skórnym i wymaga leczenia dermatologicznego.

Co to jest trądzik hormonalny?

Ze względu na zaburzenia w działaniu układu wewnątrzwydzielniczego dochodzi do gwałtownych skoków poziomu stężenia hormonów, co może przyczyniać się do okresowego zaburzenia pracy gruczołów łojotokowych i tym samym do powstawania trądziku lub jego nasilenia. Zwykle trądzik dotyczy młodych, dojrzewających osób, ale z tego typu problemem często zmagają się również młode kobiety w wieku 25-35 lat, a nawet niemowlęta. Trądzik hormonalny leczy się sposobami naturalnymi. Niekiedy wdraża się leczenie farmakologiczne.

Jakie są przyczyny i objawy trądziku?

Zwykle ma formę nieestetycznych grudek, zaskórników i krostek, które mogą przybierać dość duże rozmiary i pojawiać się na skórze ciała, zwłaszcza na twarzy. Takie zmiany mają przewlekły charakter, a ich przyczyną jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych (ich nadczynność), co w konsekwencji prowadzi do stanów zapalnych. Łój jest naturalną substancją ochronną, która dba o właściwe nawilżenie i natłuszczenie skóry. Gdy pojawia się w nadmiernej ilości, podrażnia skórę. Gruczoły łojowe ulegają zapchaniu i wydzielina nie może wydostać się na zewnątrz, przez co na powierzchni skóry pojawiają się nieestetyczne zmiany. Trądzik zwykle występuje na twarzy, w okolicach czoła, brody, policzków i nosa, niekiedy na ramionach i plecach. Zmiany trądzikowe dzielone są na zapalne (krostki, grudki i inne wypryski zawierające materiał ropny) i niezapalne (zaskórniki otwarte i zamknięte).

Jakie badania i leczenie stosuje się w przypadku trądziku?

Przed wdrożeniem właściwego leczenia endokrynolog lub dermatolog powinien zlecić wykonanie badań hormonalnych. Mierzone są przede wszystkim stężenia takich hormonów jak testosteron całkowity i wolny, hormon tarczycy, dehydroepiandrosteron, prolaktyna, insulina, LH – hormon luteotropowy i FSH – hormon folikulotropowy.

Leczenie przy niskim nasileniu objawów ma zwykle charakter miejscowy. Wówczas stosuje się jedynie odpowiednio dobrane kremy czy maści. Przy większym nasileniu objawów stosuje się leczenie farmakologiczne – w przypadku pań elementem terapii może być wdrożenie leczenia antykoncepcyjnego. Leczenie trądziku ma zawsze indywidualny charakter i zależy od wyników badań konkretnej osoby. Najczęściej jest to leczenie trwające co najmniej kilka miesięcy.

Przy problemach z trądzikiem, zwłaszcza jeśli dochodzi do nasilenia objawów, warto skonsultować się z endokrynologiem lub dermatologiem. Do określenia przyczyn problemu koniecznością może okazać się wykonanie specjalistycznych badań hormonalnych i wdrożenie leczenia farmakologicznego. Dzięki właściwej diagnostyce i odpowiedniemu leczeniu problem staje się mniej uciążliwy i można nad nim zapanować. Oczywiście wymaga to cierpliwości i stosowania się do zaleceń lekarza.

Zapraszamy do poradni endokrynologicznej w Centrum Medycznym Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908