Profilaktyka diagnostyka leczenie

Kardiologia dziecięca to specjalizacja zajmująca się wrodzonymi lub nabytymi wadami i chorobami serca, układu krążenia oraz naczyń krwionośnych. Kardiolog dziecięcy diagnozuje oraz leczy tych wszystkich pacjentów, którzy nie wkroczyli jeszcze w dorosłość. W przypadku wad wrodzonych tego typu działania odnoszą się przede wszystkim do niemowląt. Niedające wyraźnych objawów klinicznych wady wrodzone oraz nabyte schorzenia dotyczą głównie dzieci starszych.

Najczęściej wykrywane wady anatomiczne w budowie serca u dzieci to przede wszystkim niewłaściwa budowa zastawek i nieprawidłowe połączenia jam serca. Przykładami tego typu wad są: przetrwały przewód tętniczy, ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej i międzykomorowej, zwężenie zastawki aorty i zastawki dnia płucnego, koarktacja aorty, tetralogia Fallota. Występowanie tego typu nieprawidłowości prowadzi do zaburzeń w przepływie krwi, a tym samym do niewydolności układu krążenia i uszkodzenia serca. Cześć zmian nie daje jednak wyraźnych objawów klinicznych, w związku z czym wykrywa się je przypadkowo lub gdy dziecko jest starsze, niekiedy dopiero w wieku dorosłym.

Wady wrodzone serca najczęściej powstają w momencie rozwoju tego narządu, w życiu płodowym, zwykle pomiędzy 3 i 8 miesiącem trwania ciąży. Dzięki nowoczesnym badaniom prenatalnym najpoważniejsze wady można wykryć jeszcze przed narodzinami dziecka. To daje szansę na wdrożenie odpowiedniego leczenia, gdy dziecko jest jeszcze w łonie matki lub zaraz po jego urodzeniu. W zależności od rodzaju wykrytej wady kardiolog dziecięcy może wdrożyć leczenie farmakologiczne, terapię przezskórną lub zdecydować się na chirurgiczne leczenie wewnątrzmaciczne. Mając wiedzę o istniejącej wadzie, można również zaplanować tryb postępowania zaraz po narodzinach dziecka.

Jeśli wada serca nie zostanie wychwycona w okresie ciąży lub w pierwszych dniach życia dziecka, zwykle wykrywana jest dopiero przez pediatrę lub rodziców. Pediatra może wykryć nieprawidłowości w pracy serca podczas rutynowego badania stetoskopem. Rodziców może zaniepokoić nierównomierny, utrudniony lub wyraźnie przyspieszony oddech dziecka, jego nadmierna potliwość, bladość skóry, powolny przyrost wagi, a także zgłaszane przez starsze dziecko zawroty głowy, uczucie słabości czy omdlenia. 

Centrum Medyczne Multimedic rozszerzyło swoją ofertę o poradnię kardiologii dziecięcej. Zapraszamy.

image

Umów wizytę w Centrum Medycznym Multimedic

Zapraszamy do skorzystania z poradni lekarza rodzinnego, poradni lekarzy specjalistów, gabinetu diagnostyczno - zabiegowego czy punktu szczepień w naszym Centrum Medycznym.

Image

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

 

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908