Profilaktyka diagnostyka leczenie

Według aktualnych statystyk liczba osób leczących się na cukrzycę w Polsce przekroczyła 2mln. Przy aktualnych trendach demograficznych, bez powszechnej zmiany stylu życia, w ciągu najbliższych 20 lat liczba chorych może wzrosnąć do nawet do 3mln osób. To niezwykle niepokojące zjawisko, zwłaszcza że lekarzy specjalistów jest niewielu i kolejki do nich stają się coraz dłuższe.

By zaoszczędzić czas swój i lekarza, a przy okazji od razu uzyskać właściwą diagnozę, do każdej wizyty, zwłaszcza jeśli jest to pierwsza wizyta u nowego diabetologa, powinniśmy odpowiednio się przygotować. Co może zrobić pacjent?

Zalecenia dla wszystkich osób ze zdiagnozowaną cukrzycą

  • Zabieramy ze sobą całą dotychczas zebraną dokumentację medyczną, w tym ostatnie wyniki badań oraz karty informacyjne ze szpitali lub od lekarzy specjalistów, z których usług wcześniej korzystaliśmy. Warto również zapisać na kartce, na jakie choroby już chorowaliśmy lub wciąż chorujemy, kiedy i z jakiego powodu byliśmy w szpitalu, kiedy rozpoznano u nas cukrzycę i jakiego jest ona typu. Jeśli mamy stare badania, które pomogły w różnicowaniu typu choroby, również powinniśmy zabrać je ze sobą.
  • Zapisujemy na kartce, jakie leki przyjmujemy, w jakiej dawce i jak często. Wiele osób przyjmujących leki o trudnych do zapamiętania nazwach w momencie stresującej wizyty nie potrafi nic o nich powiedzieć. Dzięki spisaniu takiej listy lekarz będzie wiedział, na co wypisać receptę.
  • Kilka dni przed wizytą przykładamy się do kontroli poziomu cukru. Mierzymy go nie tylko na czczo, ale także w innych sytuacjach dnia codziennego: po zjedzeniu obfitego posiłku, ulubionych smakołyków, po treningu, w chorobie itd. Najlepiej przygotować sobie dzienniczek samokontroli i w nim zapisywać wszystkie wyniki, łącznie z informacją, o której godzinie wykonaliśmy pomiar i w jakiej to było sytuacji.
  • Koniecznie zabieramy własny glukometr. Dzięki temu pielęgniarka będzie mogła skontrolować prawidłowość działania urządzenia i przy okazji sprawdzi, czy badanie wykonujemy w prawidłowy sposób. Lekarz będzie mógł również odczytać dane zapisane w pamięci urządzenia.
  • Jeżeli mamy nadwagę, podczas wizyty zapewne poruszona zostanie kwestia diety. Warto zatem na tydzień lub dwa przed wizytą zapisywać na kartce wszystko, co jemy i pijemy, w jakiej ilości i o jakich porach. Im dokładniejsze informacje przedstawimy, tym sugerowane zalecenia będą trafniejsze i skuteczniejsze.

Dodatkowe zalecenia dla pacjentów leczonych insuliną

W przypadku osób przyjmujących insulinę przygotowania do wizyty lekarskiej powinny być nieco dokładniejsze. Im więcej danych zbierzesz, tym skuteczniejszą terapię będzie mógł wdrożyć lekarz. Dla diabetologa najważniejsze będą informacje o wszystkich czynnikach, które wpływają na kontrolę glikemii.

Przed planowaną wizytą przygotuj pięć kartek papieru i na każdej z nich zapisuj informacje z kolejnych dni. Co należy notować?

  • Mierz cukry przed każdym głównym posiłkiem, dwie godziny po i tuż przed snem.
  • Zapisz wyniki pomiarów glikemii z godzinami i podaną dawką insuliny. Zanotuj również, co jadłeś/jadłaś w ciągu dnia. W przypadku wzmożonej aktywności fizycznej również należy zaznaczyć to w opisie. Diabetologowi dysponującemu takim zestawem informacji wprowadzenie ewentualnej korekty leczenia nie sprawi najmniejszego problemu. Co więcej, przygotowując tego typu zestawienie, doświadczony pacjent sam szybko się zorientuje, jaką korektę należy wprowadzić.
  • Jeśli masz taką możliwość, przez te pięć dni mierz również ciśnienie tętnicze krwi. Wyniki zapisuj na kartkach.
  • Zabierz ze sobą urządzenie do wstrzykiwania insuliny. Pielęgniarka lub lekarz oceni sprawność jego działania. Insulinę zostaw w domu. Pamiętaj tylko o zapisaniu jej nazwy.

Zalecenia dla osób z cukrzycą typu 1

Ta grupa pacjentów powinna w sposób szczególnie rygorystyczny zapisywać wszystkie pomiary glikemii wykonywane przed każdym posiłkiem, okresowo również po posiłku, przed snem, a niekiedy również w nocy. Takie pomiary powinny być również wykonywane, a ich wyniki odnotowywane w przypadku pogorszenia samopoczucia lub w innych nietypowych, alarmujących sytuacjach.

Osobom korzystającym z pomp insulinowych zaleca się używanie kalkulatora bolusa. Taka funkcja daje możliwość zapisania w pamięci urządzenia, a następnie zgrania na komputer wszystkich podstawowych parametrów: stężenia glukozy, dawek insuliny i ilości zjadanych wymienników. Gdy pacjent nie ma pompy insulinowej lub nie korzysta z kalkulatora bolusa, wyniki glikemii i ilość spożywanych wymienników węglowodanowych powinny być zapisywane w tradycyjnym dzienniczku papierowym. Dla osób ceniących nowoczesne rozwiązania technologiczne stworzono również wiele prostych w obsłudze aplikacji. Dzięki nim całą historię pomiarów można mieć zawsze pod ręką, w swoim telefonie.

Zalecenia na kolejne wizyty u diabetologa

W zasadzie są one niezmienne, niezależnie od tego, która to już wizyta. Oczywiście przy okazji kolejnych spotkań z tym samym lekarzem nie musisz zabierać ze sobą całej historii medycznej. Zawsze zabieramy jednak glukometr i przygotowujemy spis przyjmowanych leków. Jeśli lekarz nas o to poprosi, przygotowujemy również dzienniczek samokontroli.

Podczas pierwszej wizyty diabetolog ustali, jak często i w jakich sytuacjach powinniśmy mierzyć poziom glukozy we krwi. Zwykle wyda również inne zalecenia uzależnione od stanu zdrowia danej osoby oraz jej aktualnej kondycji fizycznej. Stosowanie się do takich zaleceń zwykle w pozytywny sposób wpływa na efektywność leczenia.

Pierwsza wizyta u nowego lekarza może być dość stresująca. W związku z tym najlepiej wcześniej na kartce zapisać sobie pytania, jakie chcemy zadać lekarzowi. Dzięki temu o nich nie zapomnimy, a tym samym wizyta będzie bardziej owocna. Uzyskamy potrzebne nam odpowiedzi i pomoc, jakiej oczekujemy od specjalisty.

image

Umów wizytę w Centrum Medycznym Multimedic

Zapraszamy do skorzystania z poradni lekarza rodzinnego, poradni lekarzy specjalistów, gabinetu diagnostyczno - zabiegowego czy punktu szczepień w naszym Centrum Medycznym.

Image

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook