Profilaktyka diagnostyka leczenie

Morfologia krwi to jedno z podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych rutynowo przy okazji niemal każdej wizyty kontrolnej u lekarza pierwszego kontaktu. Pozwala na ocenę ilościową i jakościową wybranych części składowych krwi, co jest potrzebne w diagnostyce wielu chorób. Pobranie krwi trwa zaledwie kilka-kilkanaście sekund i choć część osób boi się igły, to samo badanie jest w zasadzie bezbolesne. Zanim wybierzemy się na takie badanie, warto wcześniej odpowiednio się do niego przygotować.

Prawidłowe przygotowanie do pobrania krwi powinno uwzględniać zalecenia lekarza. Dzięki temu unikniemy błędnego wyniku i takiego badania nie będziemy musieli powtarzać.

O czym powinniśmy pamiętać?

Przygotowując się do badania morfologicznego krwi, warto dopytać lekarza wystawiającego skierowanie o to, jak powinniśmy się do niego przygotować. Niektóre badania należy wykonywać na czczo. W przypadku innych należy pamiętać o odstawieniu przyjmowanych suplementów diety lub leków przeciwbólowych, które mogą wpłynąć na wynik. Dla przykładu popularne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne mogą fałszować wynik OB i CRP (markery stanu zapalnego). Co warte podkreślenia, jeśli przyjmujemy jakieś leki stale, ze względu na przewlekłą chorobę, nigdy nie należy odstawiać ich bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Jeśli chcemy przebadać się na własną rękę, prywatnie, o ewentualne zalecenia względem badania krwi możemy zapytać w laboratorium.

Jakie są najczęstsze błędy przy badaniach krwi?

  • Nie badamy się na czczo – największą miarodajność wyników osiągniemy, badając się na czczo. Co to znaczy? Przed badaniem należy wdrożyć ścisłą dietę. Nie jemy i nie pijemy innych napojów niż woda, przez co najmniej 12 godzin przed badaniem. Właśnie dlatego badania krwi najczęściej wykonuje się z samego rana, tak by pacjenci byli przed śniadaniem. Oczywiście nie wszystkie badania wymagają przestrzegania diety, ale lekarz wystawiający skierowanie powinien o tym zawsze poinformować.
  • Dzień przed badaniem jemy obfitą kolację – jeśli zjemy obfity posiłek na noc i rano wybierzemy się na badanie krwi, jego wynik może być mocno zaburzony. Na wynik może wpływać również spożywanie większej niż zwykle ilości pokarmów tłustych lub słodkich na kilka dni przed badaniem. Taka krótkotrwała, niezdrowa dieta może wpłynąć na poziom trójglicerydów, cholesterolu czy glukozy we krwi.
  • Pijemy alkohol na dzień przed pobraniem krwi – alkohol, nawet w niewielkich ilościach, może zaburzać wynik wielu podstawowych składowych krwi, przez co wiarygodność badania morfologicznego jest niewielka i zwykle trzeba je powtórzyć. Warto pamiętać, że picie alkoholu może wpływać nie tylko na przekłamania w wynikach badań morfologicznych krwi, ale i na wyniki badań moczu.
  • Wykonujemy intensywny trening sportowy przed badaniem – choć niemal każda forma aktywności fizycznej jest korzystna dla naszego zdrowia, to jednak przed pobraniem krwi nie powinniśmy nadmiernie forsować swojego organizmu. Wynik badania może być zafałszowany, zwłaszcza wtedy, gdy dopiero co zaczęliśmy ćwiczyć. Chemia organizmu nieprzyzwyczajonego do intensywnego wysiłku fizycznego jest zawsze dość mocno zaburzona, gdy zaczynamy ćwiczyć, przez co wyniki morfologii są zwykle niemiarodajne. Jeśli właśnie zmieniamy nasz styl życia na bardziej aktywny, warto poinformować o tym lekarza.
  • Pijemy napary ziołowe, przyjmujemy różnego rodzaju odżywki i suplementy diety – niektóre składowe ziół i popularnych suplementów diety mogą rzutować na nasze wyniki krwi. Jeśli zależy nam na ich prawidłowym odczycie, takie produkty warto odstawić na kilka dni przed badaniem, a także poinformować lekarza o ich przyjmowaniu. Dla przykładu popularne produkty z żelazem mogą sztucznie zawyżać jego poziom we krwi, przez co lekarz może mieć problem ze zdiagnozowaniem przyczyn niskiego poziomu czerwonych krwinek. Na poziom glukozy we krwi mogą wpływać niektóre preparaty ziołowe, sztucznie go zaniżając. Inne mogą czasowo obniżać poziom gęstości krwi, zaburzając wynik OB.
  • Zapominamy o prawidłowym nawodnieniu organizmu – spożywanie małych ilości wody na kilka dni przed badaniem krwi może wpływać nie tylko na pogorszenia naszych wyników i ich nieprawidłowy odczyt, ale także na kłopoty z wykonaniem samego badania. Przez odwodnienie organizmu znalezienie żył do ukłucia igłą jest znacznie trudniejsze.

Na wynik badania krwi może rzutować również wiele innych czynników, które często są od nas niezależne. Przykładem jest silny stres, niewyspanie się lub ogólne przemęczenie organizmu związane z wyczerpującą pracą zawodową. Na wyniki wpływać może również wypicie filiżanki mocnej kawy lub herbaty tuż przed badaniem czy stosowanie specyficznego rodzaju diety odchudzającej, w której eliminujemy z pożywienia jeden z makroskładników, na przykład tłuszcze.

W Centrum Medycznym Multimedic wykonasz badania krwi. Umów się na wizytę.

image

Umów wizytę w Centrum Medycznym Multimedic

Zapraszamy do skorzystania z poradni lekarza rodzinnego, poradni lekarzy specjalistów, gabinetu diagnostyczno - zabiegowego czy punktu szczepień w naszym Centrum Medycznym.

Image

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook