Profilaktyka diagnostyka leczenie

Wraz z jesiennym ochłodzeniem, nadchodzą nielubiane przez nikogo infekcje. Czy wiesz, jak rozróżnić przeziębienie od grypy? A może zastanawiasz się, które z popularnych przekonań o tych zachorowaniach są prawdą, a które mitem? Przedstawiamy kluczowe fakty na temat przeziębienia i grypy.

Mimo podobnych objawów, grypa i przeziębienie to dwa odrębne zachorowania. Grypę wywołuje wirus grypy, który co roku ulega mutacjom. Zależnie od rodzaju, określa się go symbolami A, B lub C. Za przeziębienie natomiast odpowiedzialnych może być około 200 różnych wirusów oddechowych.

Różny jest również przebieg choroby. Przeziębienie rozwija się powoli, gorączka jest przy tym niska, nie przekracza 38 st. C. Do objawów należy ból gardła, katar i kaszel. Powikłania zazwyczaj nie występują, sporadycznie może dojść do zapalenia spojówek. Natomiast grypa charakteryzuje się gwałtownym przebiegiem i intensywnymi objawami już od początku infekcji. Gorączka występuje od razu i jest wysoka, towarzyszy jej ból głowy, mięśni i gardła, kaszel, czasem również biegunka, nudności i wymioty.

Nieleczona grypa może powodować poważne powikłania, np. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu. Lista jest długa, dlatego wskazane jest, by przeciw grypie zaszczepił się każdy chętny, a w szczególności osoby w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia powikłań. Prawdopodobieństwo zarażenia się grypą i przeziębieniem można zmniejszyć poprzez częste mycie rąk, które każdorazowo powinno trwać co najmniej 20 sekund. Należy pamiętać również o wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywamy, o zbilansowanej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

Chyba każdy słyszał o kurujących właściwościach witaminy C, ale czy rzeczywiście może ona wyleczyć przeziębienie i grypę? Jak dotąd nie potwierdzono naukowo wpływu tej witaminy na przebieg infekcji. To samo dotyczy miodu. Mimo wielu jego prozdrowotnych właściwości, nie należy traktować go jako leku, gdyż lecznicze właściwości miodu nie zostały potwierdzone naukowo.

Czym zatem leczyć grypę? Leki dostępne bez recepty mogą jedynie złagodzić objawy, nie mając wpływu na wirusa. Nieskuteczne są przy grypie antybiotyki, gdyż zostały one stworzone do walki z bakteriami, nie z wirusami. Leczyć grypę można inhibitorami neuraminidazy - przeciwgrypowymi lekami na receptę. Pamiętaj, jeżeli podejrzewasz u siebie grypę, albo jeśli przeziębienie nie mija po ok. 4 dniach, koniecznie udaj się do lekarza.

Zapraszamy do poradni lekarza rodzinnego w Centrum Medycznym Multimedic. Rejestracja telefoniczna: 81 307 04 48

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

Kącik dla dzieci
Kącik dla dzieci
Punkt szczepień
Punkt szczepień
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Rejestracja
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Gabinet lekarski
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Poczekalnia
Kącik dla mam karmiących
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Lublin, ul. Józefa Franczaka Lalka 43
20-325 Lublin

Email: centrum.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48, 570 880 908

 

Facebook