Profilaktyka diagnostyka leczenie
Profilaktyka diagnostyka leczenie

Aktualności

Zabezpiecz siebie i swoją rodzinę przed zachorowaniem na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Pragnę Państwa poinformować, że nasza placówka posiada w ofercie komercyjnej możliwość pełnej...
Święto ustanowiono na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 roku w Paryżu. Na spotkaniu...
Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł...
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest od 1991 roku właśnie 14 listopada – w urodziny odkrywcy...
Przyszłe mamy zachęcamy do udziału w bezpłatnej szkole rodzenia. WIęcej informacji o zajęciach w...

Zgodnie z aktualnymi danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, od września 2017 roku bezpośrednio z powodu grypy zmarło w Polsce 47 osób, przy czym ogólna liczba zachorowań na grypę szacowana jest w tym okresie na 5mln osób. Dla porównania w analogicznym okresie 2013/2014 na grypę w Polsce zachorowało zaledwie 2mln osób.

Ze względu na wyraźny wzrost liczby zachorowań rekomenduje się odpowiednie przygotowanie do sezonu grypowego, który w Polsce trwa zwykle od stycznia do marca, poprzez wcześniejsze zaszczepienie się przeciwko grypie. Optymalnym okresem szczepień jest okres od września do grudnia. Warto przy tym pamiętać, że wirus grypy szybko mutuje i każda nowa szczepionka posiada zaktualizowaną wersję uodparniającą na najpopularniejsze wersje ubiegłorocznych mutacji – każdego roku szczepionka przeciwko grypie jest nieco inna, bardziej skuteczna wobec nowych mutacji grypy.

Jak zaszczepić się na grypę w sezonie 2018/2019?

W celu zaszczepienia warto udać się do rejonowej przychodni i zapytać o dostępne szczepienia. Można również zakupić szczepionkę w aptece i pójść z nią do przychodni. Warto pamiętać, że szczepienia powinny być wykonywane jedynie przez wykwalifikowany personel medyczny.

Kto powinien się zaszczepić?

Zgodnie z ogólnoświatowymi zaleceniami dotyczącymi szczepień przeciwko grypie, zgodnymi z wytycznymi WHO i AICP, zaszczepić powinien się każdy. W Polsce szczepienia przeciwko grypie nie są jednak obowiązkowe, a jedynie zalecane, w związku z czym są to szczepienia odpłatne. Na podstawie wytycznych przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia z 2015 roku można przytoczyć krąg osób, które powinny wykonać tego typu szczepienie. Kto zatem powinien zaszczepić się przeciwko grypie?

 • Ze względu na wskazania kliniczne i indywidualne, szczepieniem przeciwko grypie powinny zostać objęte przewlekle chore dzieci (od szóstego miesiąca życia) oraz osoby dorosłe, zwłaszcza osoby z niewydolnością układu oddechowego, chorujące na astmę oskrzelową, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, chorobę wieńcową, z niewydolnością układu krążenia, niewydolnością nerek, chorobami wątroby, chorobami metabolicznymi, również z cukrzycą, chorobami neurologicznymi i innymi. Z tych samych powodów wykonanie szczepień przeciwko grypie zaleca się osobom o obniżonej odporności, w tym osobom chorym na nowotwory krwi, a także dzieciom z grupy ryzyka od 6 miesiąca do 18 roku życia, zwłaszcza zakażonym wirusem HIV, chorym na białaczkę, po leczeniu immunosupresyjnym, po przeszczepie szpiku, przed lub po przeszczepach narządów wewnętrznych, z chorobami serca i wielu innym. Tego typu szczepienia zalecane są również kobietom planującym ciążę i będącym w ciąży, po konsultacji z lekarzem.
 • Ze względów epidemiologicznych szczepienia przeciwko grypie zalecane są wszystkim dzieciom w wieku od 6 do 60 miesiąca życia, osobom po 55 roku życia, a także tym, którzy mają zawodowy kontakt z dziećmi i osobami dorosłymi w podanych przedziałach wiekowych. Szczepienia zalecane są również pracownikom służby zdrowia, szkół, handlu i transportu. Ze względów epidemiologicznych szczepieniami na grypę powinni zostać objęci pensjonariusze domów spokojnej starości, domów opieki społecznej oraz innych placówek o podobnym charakterze, zapewniających stałą opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Kto nie powinien się szczepić?

Ze szczepień przeciwko grypie nie mogą lub nie powinny korzystać osoby z anafilaktycznym uczuleniem na substancje występujące w szczepiące, uczulone na przykład na białko jaja kurzego lub antybiotyki wykorzystywane przy produkcji szczepionki, osoby chore z gorączką, a także inne osoby chore na choroby o umiarkowanym lub ciężkim przebiegu, nawet wówczas, gdy chorobie nie towarzyszy gorączka. Zasadność przeprowadzenia szczepienia powinny rozważyć również te osoby, u których zdiagnozowano zespół Guillain-Barré w okresie 6 tygodni po poprzednim szczepieniu przeciwko grypie. Oczywiście w tym przypadku szczepienie wciąż może zostać przeprowadzone po konsultacji z lekarzem – gdy korzyści są większe od ewentualnego ryzyka.

Zapraszamy do punktu szczepień w przychodni Multimedic.

Kompleksowy zakres ofery

Kompleksowy zakres ofery

Profesjonalna kadra i sprzęt

Profesjonalna kadra i sprzęt

Sprawnie i szybko

Sprawnie i szybko

Nasza przychodnia - galeria

01
Kącik dla dzieci
02
Punkt szczepień
03
Rejestracja
10
Rejestracja
04
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
05
Gabinet diagnostyczno - zabiegowy
06
Gabinet lekarski
07
Gabinet lekarski
08
Poczekalnia
09
Poczekalnia
11
Kącik dla mam karmiących
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Nasi lekarze

Poradnia lekarza rodzinnego

Poradnia lekarza rodzinnego

Godziny Przyjęć

 • Poniedziałek – Piątek – 8:00-18:00

Wizyty Domowe

 • Poniedziałek – Piątek – 13:00 – 15:00 (zgłoszenia do godziny 10:00)

więcej

Położna Środowiskowo-Rodzinna

Położna Środowiskowo-Rodzinna

Godziny Pracy:

 • Poniedziałek – Piątek – 8:00-18:00

Położna:

 • mgr Anna Agata Sołyga - położna środowiskowo-rodzinna, pielęgniarka

więcej

Pielęgniarka Środowiskowo-Rodzinna

Pielęgniarka Środowiskowo-Rodzinna

Godziny Pracy

 • Poniedziałek – Piątek – 8:00 – 18:00

Pielęgniarki:

 • Barbara Rękas - pielęgniarka środowiskowo-rodzinna
 • mgr Monika Burzak - pielęgniarka środowiskowo-rodzinna, pielęgniarka specj. kardiologia
 • Anna Maria Kowalik - pielęgniarka specj. zachowawcza
 • mgr Anna Agata Sołyga - położna środowiskowo-rodzinna, pielęgniarka

więcej

Gabinet Diagnostyczno - zabiegowy

Gabinet Diagnostyczno - zabiegowy

Godziny Pracy

 • Poniedziałek – Piątek – 8:00 – 18:00

Punkt pobrań do badań laboratoryjnych:

Godziny przyjęć:

 • Wtorki i czwartki: 8:00 – 10:00

 

więcej

Centrum medyczne MultiMedic

Dominów, ul. Rynek 6 lokal 1
20-388 Lublin

Email: cm.multimedic@wp.pl
Rejestracja: 81 307 04 48
Pielęgniarka: 570 880 908
Położna: 570 880 608

Kontakt